HjemGrupperSnakMereZeitgeist
Søg På Websted
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

Indlæser...

The Oracle Year

af Charles Soule

Andre forfattere: Se andre forfattere sektionen.

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingOmtaler
5512944,086 (3.6)9
Fiction. Suspense. Thriller. HTML:

From bestselling comic-book franchise writer Charles Soule comes a clever and witty first novel of a twentysomething New Yorker who wakes up one morning with the power to predict the future??perfect for fans of Joe Hill and Brad Meltzer, or books like This Book Is Full of Spiders and Welcome to Night Vale.

Knowledge is power. So when an unassuming Manhattan bassist named Will Dando awakens from a dream one morning with 108 predictions about the future in his head, he rapidly finds himself the most powerful man in the world. Protecting his anonymity by calling himself the Oracle, he sets up a heavily guarded Web site with the help of his friend Hamza to selectively announce his revelations. In no time, global corporations are offering him millions for exclusive access, eager to profit from his prophecies.

He's also making a lot of high-powered enemies, from the President of the United States and a nationally prominent televangelist to a warlord with a nuclear missile and an assassin grandmother. Legions of cyber spies are unleashed to hack the Site??as it's come to be called??and the best manhunters money can buy are deployed not only to unmask the Oracle but to take him out of the game entirely. With only a handful of people he can trust??including a beautiful journalist??it's all Will can do to simply survive, elude exposure, and protect those he loves long enough to use his knowledge to save the world.

Delivering fast-paced adventure on a global scale as well as sharp-witted satire on our concepts of power and faith, Marvel writer Charles Soule's audacious debut novel takes readers on a rollicking ride where it's impossible to predict what will ha… (mere)

Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

» Se også 9 omtaler

Engelsk (28)  Italiensk (1)  Alle sprog (29)
Viser 1-5 af 29 (næste | vis alle)
Non è una brutta lettura, la storia è carina... però non è indimenticabile, sia nei personaggi, forse sono resi meglio i cattivi, che in quello che succede... l’azione diventa avvincente da metà libro, la seconda metà si legge volentieri, ha anche un buon ritmo, la prima metà francamente mi stava spingendo ad abbandonarlo... quindi se lo volete leggere tenete duro per circa 200 pagine 😉 ( )
  Mav_Danto | Jul 28, 2023 |
9780525620792 ( )
  Birdo82 | Jan 21, 2023 |
3.75/5 ( )
  Betheblue | Jan 11, 2023 |
DNF. I stopped cold at 20% when a name is used by someone who for sure knows better. There's no reason for it in-scene. If you have smart characters, let them be smart! Grr. ( )
  terriaminute | Dec 4, 2022 |
Original story, 3.5 stars. If wasn’t for the middle which just seemed to drag on and on, this would be bumped to 4-4.5. ( )
  mookie86 | Nov 28, 2022 |
Viser 1-5 af 29 (næste | vis alle)
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse

» Tilføj andre forfattere

Forfatter navnRolleHvilken slags forfatterVærk?Status
Charles Souleprimær forfatteralle udgaverberegnet
Falcone, PaoloOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Thurston, CharlieFortællermedforfatternogle udgaverbekræftet

Tilhører Forlagsserien

Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Originaltitel
Alternative titler
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Vigtige steder
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Vigtige begivenheder
Beslægtede film
Indskrift
Tilegnelse
Første ord
Citater
Sidste ord
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Originalsprog
Information fra den italienske Almen Viden. Redigér teksten, så den bliver dansk.
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC

Henvisninger til dette værk andre steder.

Wikipedia på engelsk

Ingen

Fiction. Suspense. Thriller. HTML:

From bestselling comic-book franchise writer Charles Soule comes a clever and witty first novel of a twentysomething New Yorker who wakes up one morning with the power to predict the future??perfect for fans of Joe Hill and Brad Meltzer, or books like This Book Is Full of Spiders and Welcome to Night Vale.

Knowledge is power. So when an unassuming Manhattan bassist named Will Dando awakens from a dream one morning with 108 predictions about the future in his head, he rapidly finds himself the most powerful man in the world. Protecting his anonymity by calling himself the Oracle, he sets up a heavily guarded Web site with the help of his friend Hamza to selectively announce his revelations. In no time, global corporations are offering him millions for exclusive access, eager to profit from his prophecies.

He's also making a lot of high-powered enemies, from the President of the United States and a nationally prominent televangelist to a warlord with a nuclear missile and an assassin grandmother. Legions of cyber spies are unleashed to hack the Site??as it's come to be called??and the best manhunters money can buy are deployed not only to unmask the Oracle but to take him out of the game entirely. With only a handful of people he can trust??including a beautiful journalist??it's all Will can do to simply survive, elude exposure, and protect those he loves long enough to use his knowledge to save the world.

Delivering fast-paced adventure on a global scale as well as sharp-witted satire on our concepts of power and faith, Marvel writer Charles Soule's audacious debut novel takes readers on a rollicking ride where it's impossible to predict what will ha

Ingen biblioteksbeskrivelser fundet.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Aktuelle diskussioner

Ingen

Populære omslag

Quick Links

Vurdering

Gennemsnit: (3.6)
0.5
1 5
1.5 1
2 7
2.5 1
3 34
3.5 9
4 58
4.5 5
5 15

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 206,328,158 bøger! | Topbjælke: Altid synlig