HjemGrupperSnakUdforskZeitgeist
Søg På Websted
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.
Hide this

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

Indlæser...

Hope in time of abandonment

af Jacques Ellul

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingOmtaler
74Ingen292,078 (4.25)1
The writings of Jacques Ellul have brought him into the first rank as theologian and social critic. Martin Marty commented that if he had to introduce one man from the Protestant world to tell the church what its agenda should be, that man would be Ellul. The eminent Frenchman now brings us his most profound, most moving theological statement. For years, Jacques Ellul tells us in his preface, he had wanted to write a book on The Age of Abandonment, for it seemed to him that both society and the church had reached that point described in Scripture when God turns his back and is silent. But when he came to elaborate this theme, Ellul found himself inexplicably writing on the theme of hope, despite the fact that his analysis of society remained unchanged. Hope was now no longer a matter of intellect, but a word asked by God of the heart for its salvation. More than ever before, in this book Jacques Ellul shares with readers not only the darkest forebodings of contemporary man's soul, but also his own struggle to emerge from despair to a stronger level of Christian faith--and hope. He writes of hope, not in the vein of Moltmann and Metz, but in a highly original and penetrating manner.… (mere)
Ingen
Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

» See also 1 mention

Ingen anmeldelser
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse
Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Originaltitel
Alternative titler
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Vigtige steder
Vigtige begivenheder
Beslægtede film
Priser og hædersbevisninger
Indskrift
Tilegnelse
Første ord
Citater
Sidste ord
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Originalsprog
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC

Henvisninger til dette værk andre steder.

Wikipedia på engelsk

Ingen

The writings of Jacques Ellul have brought him into the first rank as theologian and social critic. Martin Marty commented that if he had to introduce one man from the Protestant world to tell the church what its agenda should be, that man would be Ellul. The eminent Frenchman now brings us his most profound, most moving theological statement. For years, Jacques Ellul tells us in his preface, he had wanted to write a book on The Age of Abandonment, for it seemed to him that both society and the church had reached that point described in Scripture when God turns his back and is silent. But when he came to elaborate this theme, Ellul found himself inexplicably writing on the theme of hope, despite the fact that his analysis of society remained unchanged. Hope was now no longer a matter of intellect, but a word asked by God of the heart for its salvation. More than ever before, in this book Jacques Ellul shares with readers not only the darkest forebodings of contemporary man's soul, but also his own struggle to emerge from despair to a stronger level of Christian faith--and hope. He writes of hope, not in the vein of Moltmann and Metz, but in a highly original and penetrating manner.

No library descriptions found.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Populære omslag

Quick Links

Vurdering

Gennemsnit: (4.25)
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4 1
4.5 1
5

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 164,459,395 bøger! | Topbjælke: Altid synlig