HjemGrupperSnakMereZeitgeist
Søg På Websted
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.
Hide this

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

For the Wolf (The Wilderwood, 1) af Hannah…
Indlæser...

For the Wolf (The Wilderwood, 1) (udgave 2021)

af Hannah Whitten (Forfatter)

Serier: The Wilderwood (1)

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingOmtaler
943224,903 (4.63)1
Medlem:Lea.Pearl
Titel:For the Wolf (The Wilderwood, 1)
Forfattere:Hannah Whitten (Forfatter)
Info:Orbit (2021), 480 pages
Samlinger:Arcs, Dit bibliotek
Vurdering:*****
Nøgleord:Ingen

Detaljer om værket

For the Wolf af Hannah Whitten

Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

» See also 1 mention

Viser 3 af 3
This YA fantasy adventure/romance plays off of expectations set by Little Red Riding Hood, with a lot of additional support from Beauty and the Beast. Refreshingly, it throws away the most grating aspects of that trope—the romantic hero here isn't gruff or thoughtless, doesn't coerce our heroine's magically-imposed presence, and in fact, out of concern for her, attempts to immediately send her home. What a delightful twist—and how weird to realize that a considerate love interest seems like a twist! The absorbing magical romance plays out against a backdrop of religious fervor and political machinations, and the whole thing is much cooler and more layered than I was expecting. I'm not even mad about having to wait for a sequel! ( )
  bibliovermis | Jun 8, 2021 |
What a bloody fantastic tale!

For the Wolf is a deliciously dark mix of Red Riding Hood, Beauty and the Beast, and just a sprinkling of Snow White. It's atmospheric and set up in such a way that readers get both Neve's and Red's views as the story progresses, giving the world more depth.

This is definitely a slow burn romance...like, agonizingly slow, but I was drawn into the relationship between Red and Wolf so much more because of the pacing. Watching them grow and learn with each other felt more organic and it was a refreshing change than the typical insta-love I'm seeing lately. And, my heartstrings definitely got tugged on there toward the end! (I might've shed just a few tears...)

I greatly appreciate how Hannah Whitten finished the book and I am very much looking forward to the next one! I highly recommend picking up this unique, dark fairytale.

Huge thank you to Orbit Books via NetGalley for the e-ARC to read and honestly review. I thoroughly enjoyed this one. ( )
  Lea.Pearl | May 18, 2021 |
For the Wolf was simply amazing. I loved this book and I am dying that I have to wait for the next one in the series!
The writing was excellent and the world building was magical and and original. This story was simply amazing. I've never read a story like this, completely original.
As the Second Daughter, Red has always been destined to go to the wolf when it was time. Her twin sister Neve, the firstborn will someday be queen.
When Red enters the Wildwoods to find the wolf, what she finds instead will surprise her and open a world she never could have expected.
I would say that this would be a good book for fans of Naomi Novik's Uprooted and Spinning Silver books. Highly recommend! ( )
  Verkruissen | Jan 4, 2021 |
Viser 3 af 3
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse

Belongs to Series

Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Originaltitel
Alternative titler
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Vigtige steder
Vigtige begivenheder
Beslægtede film
Priser og hædersbevisninger
Indskrift
Tilegnelse
Første ord
Citater
Sidste ord
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Originalsprog
Canonical DDC/MDS

Henvisninger til dette værk andre steder.

Wikipedia på engelsk

Ingen

No library descriptions found.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Quick Links

Populære omslag

Vurdering

Gennemsnit: (4.63)
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4 1
4.5 1
5 2

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 159,080,083 bøger! | Topbjælke: Altid synlig