HjemGrupperSnakMereZeitgeist
Søg På Websted
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

The girl of fire and thorns : complete…
Indlæser...

The girl of fire and thorns : complete collection (original 2011; udgave 2014)

af Rae Carson

Serier: Fire and Thorns (prequels 1-3, books 1-3)

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingSamtaler
2211,024,020 (4.4)Ingen
"Carson joins the ranks of writers like Kristin Cashore, Megan Whalen Turner, and Tamora Pierce as one of YA's best writers of high fantasy."--Locus Magazine All three volumes of Rae Carson's New York Times?bestselling The Girl of Fire and Thorns trilogy plus the three novellas set in the same world, available together! An insecure princess with an unclear destiny becomes a secret bride, a revolutionary, a queen, and--finally--the champion her world so desperately needs in this epic fantasy series that Tamora Pierce called "engrossing" and that Veronica Roth said was "intense, unique . . . definitely recommended." Once every century, one person is chosen for greatness. But the prophecy is vague, and Elisa has no idea why she was chosen or how she will fulfill the expectations. Her future is unknown and her potential is tremendous--even if she doesn't realize it. A sweeping fantasy series about a young woman finding her true strength, this is perfect for fans of Kristin Cashore's Graceling series and George R. R. Martin's Game of Thrones. This collection includes the three volumes of the trilogy: book one, The Girl of Fire and Thorns; book two, The Crown of Embers; and book three, The Bitter Kingdom. It also includes the three novellas set in the world of the series: The Shadow Cats, The Shattered Mountain, and The King's Guard. Don't miss The Empire of Dreams, Rae Carson's action-packed return to the world of The Girl of Fire and Thorns!… (mere)
Medlem:mxshka
Titel:The girl of fire and thorns : complete collection
Forfattere:Rae Carson
Info:New York : Greenwillow Books, 2014.
Samlinger:Dit bibliotek
Vurdering:
Nøgleord:Ingen

Work Information

The Girl of Fire and Thorns Complete Collection af Rae Carson (2011)

Ingen
Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

Die Geschichte um Elisa, die zunächst ungefragt mit dem König des Nachbarreichs verheiratet wird und sich im Laufe der Geschichte vom unsicheren Mädchen zur starken Frau entwickelt, eingebettet in eine spannende Fantasygeschichte gewürzt mit etwas Romantik, ist spannend geschrieben und vom Schreibstil her angenehm zu lesen.

Klare Empfehlung ( )
  ahzim | Aug 2, 2019 |
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse
Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Originaltitel
Alternative titler
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Vigtige steder
Vigtige begivenheder
Beslægtede film
Indskrift
Tilegnelse
Første ord
Citater
Sidste ord
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Originalsprog
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC

Henvisninger til dette værk andre steder.

Wikipedia på engelsk

Ingen

"Carson joins the ranks of writers like Kristin Cashore, Megan Whalen Turner, and Tamora Pierce as one of YA's best writers of high fantasy."--Locus Magazine All three volumes of Rae Carson's New York Times?bestselling The Girl of Fire and Thorns trilogy plus the three novellas set in the same world, available together! An insecure princess with an unclear destiny becomes a secret bride, a revolutionary, a queen, and--finally--the champion her world so desperately needs in this epic fantasy series that Tamora Pierce called "engrossing" and that Veronica Roth said was "intense, unique . . . definitely recommended." Once every century, one person is chosen for greatness. But the prophecy is vague, and Elisa has no idea why she was chosen or how she will fulfill the expectations. Her future is unknown and her potential is tremendous--even if she doesn't realize it. A sweeping fantasy series about a young woman finding her true strength, this is perfect for fans of Kristin Cashore's Graceling series and George R. R. Martin's Game of Thrones. This collection includes the three volumes of the trilogy: book one, The Girl of Fire and Thorns; book two, The Crown of Embers; and book three, The Bitter Kingdom. It also includes the three novellas set in the world of the series: The Shadow Cats, The Shattered Mountain, and The King's Guard. Don't miss The Empire of Dreams, Rae Carson's action-packed return to the world of The Girl of Fire and Thorns!

No library descriptions found.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Current Discussions

Ingen

Populære omslag

Quick Links

Vurdering

Gennemsnit: (4.4)
0.5
1
1.5
2
2.5
3 1
3.5
4 1
4.5
5 3

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 206,038,215 bøger! | Topbjælke: Altid synlig