HjemGrupperSnakMereZeitgeist
Søg På Websted
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.
Hide this

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

The Rising Sun: A Novel af Douglas Galbraith
Indlæser...

The Rising Sun: A Novel (original 2000; udgave 2002)

af Douglas Galbraith

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingOmtaler
1671128,578 (3.39)3
Now in paperback, Douglas Galbraith's The Rising Sun is an extraordinary tour de force of historical fiction in the tradition of Caleb Carr's The Alienist and David Liss's A Conspiracy of Paper. A widespread critical favorite in hardcover, it was hailed by Kirkus Reviews as one of the best novels of the past decade, and established its author as a major new talent.In 1698, five vessels led by the flagship Rising Sun embarked on a perilous voyage for the northern coast of what is now Panama, where passengers intended to found a colony at Darien. With them went the hopes and fortunes of the nation of Scotland, which sought to build an overseas empire so that it could at last compete on the world stage with its rival, England.The Rising Sun is the story of this mission and its tragic outcome, as recorded by the ship's superintendent of cargoes, Roderick Mackenzie. A young man of promise and ambition, Mackenzie is quickly caught up in the intrigues of his fellow colonists -- rivalries that will prove overwhelming as nationalist optimism gives way to the brutal realities of their hardscrabble life and rain, mud slides, and disease assault the Scottish encampment.A dramatic, pitch-perfect story of the adventures and betrayals of men under duress in a strange, exotic land, The Rising Sun establishes Douglas Galbraith as a writer of uncommon resonance and skill.… (mere)
Medlem:ThePaxtonian
Titel:The Rising Sun: A Novel
Forfattere:Douglas Galbraith
Info:Grove Press (2002), Paperback, 544 pages
Samlinger:Dit bibliotek
Vurdering:
Nøgleord:fiction

Detaljer om værket

The Rising Sun af Douglas Galbraith (2000)

Ingen
Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

» Se også 3 omtaler

Story of the Scottish failed attempt to establish a colony at Darien in Panama in the 1600s. Good first novel.
Read Oct 2005 ( )
  mbmackay | Dec 5, 2015 |
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse
Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Originaltitel
Alternative titler
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Vigtige steder
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Vigtige begivenheder
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Beslægtede film
Priser og hædersbevisninger
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Indskrift
Tilegnelse
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
DCH
Første ord
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
They say the mad hear demons calling to them, as clear as a man in the street calling their names.
Citater
Sidste ord
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
(Klik for at vise Advarsel: Kan indeholde afsløringer.)
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Originalsprog
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC

Henvisninger til dette værk andre steder.

Wikipedia på engelsk

Ingen

Now in paperback, Douglas Galbraith's The Rising Sun is an extraordinary tour de force of historical fiction in the tradition of Caleb Carr's The Alienist and David Liss's A Conspiracy of Paper. A widespread critical favorite in hardcover, it was hailed by Kirkus Reviews as one of the best novels of the past decade, and established its author as a major new talent.In 1698, five vessels led by the flagship Rising Sun embarked on a perilous voyage for the northern coast of what is now Panama, where passengers intended to found a colony at Darien. With them went the hopes and fortunes of the nation of Scotland, which sought to build an overseas empire so that it could at last compete on the world stage with its rival, England.The Rising Sun is the story of this mission and its tragic outcome, as recorded by the ship's superintendent of cargoes, Roderick Mackenzie. A young man of promise and ambition, Mackenzie is quickly caught up in the intrigues of his fellow colonists -- rivalries that will prove overwhelming as nationalist optimism gives way to the brutal realities of their hardscrabble life and rain, mud slides, and disease assault the Scottish encampment.A dramatic, pitch-perfect story of the adventures and betrayals of men under duress in a strange, exotic land, The Rising Sun establishes Douglas Galbraith as a writer of uncommon resonance and skill.

No library descriptions found.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Populære omslag

Quick Links

Vurdering

Gennemsnit: (3.39)
0.5
1
1.5
2 1
2.5 2
3 9
3.5 1
4 3
4.5
5 3

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 162,145,788 bøger! | Topbjælke: Altid synlig