HjemGrupperSnakUdforskZeitgeist
Søg På Websted
Har du kigget på SantaThing, LibraryThings gaveudvekslingstradtion?
afvis
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.
Hide this

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

We'll Always Have Murder: A Humphrey Bogart…
Indlæser...

We'll Always Have Murder: A Humphrey Bogart Mystery (udgave 2003)

af Bill Crider (Forfatter)

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingOmtaler
221839,720 (4.75)2
An original hardcover novel and the beginning of a series starring Bogie and PI Terry Scott. Real Hollywood types populate the novel, and for fans of Raymond Chandler and "LA Confidential," this is a mystery treat of the first order.
Medlem:LACoC
Titel:We'll Always Have Murder: A Humphrey Bogart Mystery
Forfattere:Bill Crider (Forfatter)
Info:I Books (2003), Edition: First Edition/First Printing, 240 pages
Samlinger:Dit bibliotek
Vurdering:
Nøgleord:Ingen

Work Information

We'll Always Have Murder af Bill Crider

Ingen
Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

» Se også 2 omtaler

Private investigator Terry Scott isn't too surprised when Mr. Warner asks him to come to the studio lot. After all, he's helped Warner with trouble before. But Scott is taken aback when he recognizes the other person in the office as none other than Humphrey Bogart; a man with a reputation for taking care of himself. Seems someone is trying to blackmail Bogart and Mr. Warner wants Scott to make the problem go away. But whoever is after Bogart is also familiar with his movies, so the trouble doesn't stop at blackmail. Now there's a few bodies in the mix, a harrowing car accident and a mob boss who's rather annoyed. Is Scott up to the challenge or will Bogie have to show him how it's done?

Oh my, where to start? I simply have to say that I loved this book. If you're a Bogart fan like I am, this book is a fantastic adventure with one of your buddies along side of you. It's like eating a meal at the old hangout and swapping private jokes.

I really enjoyed how Crider wrote Bogart as Bogart - the toupee, the ruby ring, the portrait of Bacall above the fireplace; the little touches that made Bogie feel human and not like Marlowe or Spade. Even though Crider made up the dialogue, it's what you know Bogart would say if he were in the situation. Even the cadence of the speech seems authentic.

I had such a good time reading this one. It's supposed to be the first in a new series and I certainly hope that is the case! ( )
1 stem VictoriaPL | Jun 17, 2009 |
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse
Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Originaltitel
Alternative titler
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Vigtige steder
Vigtige begivenheder
Beslægtede film
Priser og hædersbevisninger
Indskrift
Tilegnelse
Første ord
Citater
Sidste ord
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Originalsprog
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC

Henvisninger til dette værk andre steder.

Wikipedia på engelsk

Ingen

An original hardcover novel and the beginning of a series starring Bogie and PI Terry Scott. Real Hollywood types populate the novel, and for fans of Raymond Chandler and "LA Confidential," this is a mystery treat of the first order.

No library descriptions found.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Populære omslag

Quick Links

Vurdering

Gennemsnit: (4.75)
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5 1
5 1

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 164,313,890 bøger! | Topbjælke: Altid synlig