HjemGrupperSnakMereZeitgeist
Søg På Websted
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

Indlæser...

The Fighter

af Craig Davidson

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingOmtaler
691387,804 (3.75)5
"Fans of Palahniuk and Irvine Welsh will relish the graphic fight sequences and gritty social commentary" in this novel about two very different young men (Rocky Mountain News).   Everything has been handed to Paul Harris, the son of a wealthy southern Ontario businessman. But after a vicious beating shakes his world, he descends into the realm of hardcore bodybuilders and boxing gyms, seeking to become a real man, reveling in suffering.   Rob Tully, a working-class teenager from upstate New York, is a born boxer. He trains with his father and uncle, who believe a gift like his can change their lives--but he struggles under the weight of their expectations.   Now these two young men's paths are about to cross . . .    … (mere)
Ingen
Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

» Se også 5 omtaler

Well, if you ever wanted to get into the heads of boxers, street fighters, underground fighters, "'roid ragers" etc, this book will take you deep into the underworld of fighters and it is not s pretty place. Davidson is a brilliant writer, you feel every punch, smell the blood and sense the danger and hopelessness. The descriptions of the run down neighborhood were spot on. Less so for me were the descriptions of the upperclass homes and their inhabitants, to me they felt cliched and is seems like they were an afterthought. Not for the faint of heart, this book is gritty, bloody, angry and grim, but Davidson knows how to write! ( )
  Rdra1962 | Aug 1, 2018 |
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse
Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Originaltitel
Alternative titler
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Vigtige steder
Vigtige begivenheder
Beslægtede film
Indskrift
Tilegnelse
Første ord
Citater
Sidste ord
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Originalsprog
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC

Henvisninger til dette værk andre steder.

Wikipedia på engelsk

Ingen

"Fans of Palahniuk and Irvine Welsh will relish the graphic fight sequences and gritty social commentary" in this novel about two very different young men (Rocky Mountain News).   Everything has been handed to Paul Harris, the son of a wealthy southern Ontario businessman. But after a vicious beating shakes his world, he descends into the realm of hardcore bodybuilders and boxing gyms, seeking to become a real man, reveling in suffering.   Rob Tully, a working-class teenager from upstate New York, is a born boxer. He trains with his father and uncle, who believe a gift like his can change their lives--but he struggles under the weight of their expectations.   Now these two young men's paths are about to cross . . .    

Ingen biblioteksbeskrivelser fundet.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Aktuelle diskussioner

Ingen

Populære omslag

Quick Links

Vurdering

Gennemsnit: (3.75)
0.5
1
1.5
2
2.5
3 4
3.5 3
4 5
4.5
5 2

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 206,949,676 bøger! | Topbjælke: Altid synlig