HjemGrupperSnakMereZeitgeist
Søg På Websted
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.

Resultater fra Google Bøger

Klik på en miniature for at gå til Google Books

Indlæser...

The World of Ice & Fire: The Untold History of Westeros and the Game of Thrones (2014)

af George R. R. Martin, Linda Antonsson (Forfatter), Elio M García, Jr.

Andre forfattere: Se andre forfattere sektionen.

Serier: A Song of Ice and Fire (History)

MedlemmerAnmeldelserPopularitetGennemsnitlig vurderingOmtaler
1,993348,186 (4.08)26
Fantasy. Fiction. Literature. Thriller. HTML:NEW YORK TIMES BESTSELLER Perfect for fans of A Song of Ice and Fire and HBOs Game of Thronesan epic history of Westeros and the lands beyond, featuring all-new material from George R. R. Martin!

If the past is prologue, then George R. R. Martins masterworkthe most inventive and entertaining fantasy saga of our timewarrants one hell of an introduction. At long last, it has arrived with The World of Ice & Fire.

This in-depth audiobook is a comprehensive history of the Seven Kingdoms, providing vividly constructed accounts of the epic battles, bitter rivalries, and daring rebellions that lead to the events of A Song of Ice and Fire and HBOs Game of Thrones. In a collaboration thats been years in the making, Martin has teamed with Elio M. Garca, Jr., and Linda Antonsson, the founders of the renowned fan site Westeros.orgperhaps the only people who know this world almost as well as its visionary creator.

Collected here is all the accumulated knowledge, scholarly speculation, and inherited folk tales of maesters and septons, maegi and singers, including in-depth explorations of the history and culture of Westeros, and 100% all-new material, more than half of which Martin wrote specifically for this book.

The definitive companion piece to George R. R. Martins dazzlingly conceived universe, The World of Ice & Fire is indeed proof that the pen is mightier than a storm of swords.
… (mere)
Indlæser...

Bliv medlem af LibraryThing for at finde ud af, om du vil kunne lide denne bog.

Der er ingen diskussionstråde på Snak om denne bog.

» Se også 26 omtaler

Engelsk (33)  Spansk (1)  Alle sprog (34)
Viser 1-5 af 34 (næste | vis alle)
What do you call this book? A non-fiction fiction book? It reads very dry but I did enjoy large parts of it. Thais last season of the TV show has shown me that the show has no interest in developing character anymore. I read this to just get a better understanding of the world. It would be a great book to read just before the next novel... whenever that comes out. ( )
  cdaley | Nov 2, 2023 |
This is my fave book in the ASOIF world.
  aeryn0 | Jul 23, 2023 |
هذا الكتاب هو التاريخ غير المروي للعالم الذي تدور فيه أحداث أغنية الجليد والنار ..
تاريخ يمتد عبر آلاف السنين على مساحة واسعة من أرض ليس لها أي وجود إلا في عقل جورج مارتن نفسه .. أو هذا ما نعرفه حتى الآن :-)

بالنسبة لقراءتي للكتاب فقد امتدت لعدة شهور بسبب طول الكتاب اولاً (1060 صفحة في نسخته الالكترونية) وبسبب لغته الانكليزية الصعبة نوعاً ما. وخلال كل صفحاته كان نفس السؤال يدور في رأسي دائماً : ما الفائدة من قراءة أحداث تاريخية حدثت منذ آلاف السنين في عالم خيالي غير موجود أصلاً ؟ فالكتاب ليس رواية متسلسلة ولا يحتوي على أي حبكة أو حوارات بل هو عبارة عن سرد تاريخي لأسماء أماكن وعوالم وشعوب وديانات ومخلوقات وملوك وحروب حدثت واختلف الرواة و"المايسترات" والرحالة في تدوينها .. ولم أجد أي اجابة للسؤال سوى "يابه هوه غير اكدر انزله للكتاب من ايدي !!"

نصيحتي لمن يريد أن يقرأ هذا الكتاب أن يحرص على ثلاثة أمور رئيسية: أن يكون مطلعاً بشكل ما على أحداث الرواية - أن يتصفح الكتاب وأمامه نسخة من الخريطة التي وفرها مارتن عن عالم الجليد والنار لكي يفهم علاقة الأحداث بالأماكن - أن لا يقرأ الكتاب بشكل متسلسل وأن يختار ما يعجبه من العناوين. ( )
  AdnanJCh | Feb 14, 2023 |
La cosa impressionante sono i millenni di storia che sono stati concepiti e descritti, con dettagli e intrecci di vicende realistici. Ciascun episodio di questo vastissimo arco di tempo in questo vasto mondo potrebbe generare un dettaglio di vicende epico ed affascinante come è stato per il periodo che poi è stato approfondito nei romanzi più noti. ( )
  lonestar_italy | Aug 30, 2022 |
Part coffee-table picture book, part reference, part history, this is information on key houses and kings, mainly pulled out of Martin's other books, with a little bit of new material. A sort of quick reference to Westeros and its past. ( )
  Karlstar | Aug 21, 2022 |
Viser 1-5 af 34 (næste | vis alle)
ingen anmeldelser | tilføj en anmeldelse

» Tilføj andre forfattere (80 mulige)

Forfatter navnRolleHvilken slags forfatterVærk?Status
George R. R. Martinprimær forfatteralle udgaverberegnet
Antonsson, LindaForfatterhovedforfatteralle udgaverbekræftet
García, Elio M, Jr.hovedforfatteralle udgaverbekræftet
Aigner, RenéIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Altieri, SergioTraduttoremedforfatternogle udgaverbekræftet
Barger, RyanIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Blasques, MárciaOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Borowiec, KarolinaRedaktørmedforfatternogle udgaverbekræftet
Bozonnet, ArthurIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Cabrera Peña, José DanielIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Cai, Jennifer SolIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Denmark, ThomasIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Dotrice, RoyFortællermedforfatternogle udgaverbekræftet
Drummond, JenniferIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Eekelen, Niels vanOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Escamilla, Jordi GonzálezIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Gellatly, MichaelIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Helweg, AndreasÜbersetzermedforfatternogle udgaverbekræftet
Homedes, JofreOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Jedruszek, TomaszIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Komarck, MichaelIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Malta, JetOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Mamet, DariuszMapymedforfatternogle udgaverbekræftet
Mamet, DariuszCartographermedforfatternogle udgaverbekræftet
Mantovani, AlbaTraduttoremedforfatternogle udgaverbekræftet
Marcel, PatrickTraductionmedforfatternogle udgaverbekræftet
McCambridge, JohnIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
MogriIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Nasmith, TedIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Nowacki, DariuszIndeksmedforfatternogle udgaverbekræftet
Ortiz, KarlaIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Pajvančić, NikolaOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Pawłowska, JoannaRedaktørmedforfatternogle udgaverbekræftet
Popovics Ferenc,medforfatternogle udgaverbekræftet
Pradito, Rahedie YudhaIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Prasetya, DhianIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Puggioni, PaoloIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Roberts, JonathanIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Siagian, ThomasIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Silvestri, DeniseTraduttoremedforfatternogle udgaverbekræftet
Simonetti, MarcIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Smith, Nicholas GuyFortællermedforfatternogle udgaverbekræftet
Stone, ChaseOmslagsfotograf/tegner/...medforfatternogle udgaverbekræftet
Straub, PhilipIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Sweet, JustinIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Thitinunthakorn, NutchapolIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Thulin, LouiseOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Valent, GiusiTraduttoremedforfatternogle udgaverbekræftet
Villeneuve, MagaliIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet
Vink, RenéeOversættermedforfatternogle udgaverbekræftet
Wheatley, DouglasIllustratormedforfatternogle udgaverbekræftet

Belongs to Series

Du bliver nødt til at logge ind for at redigere data i Almen Viden.
For mere hjælp se Almen Viden hjælpesiden.
Kanonisk titel
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Originaltitel
Alternative titler
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Oprindelig udgivelsesdato
Personer/Figurer
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Vigtige steder
Oplysninger fra den engelske Almen Viden Redigér teksten, så den bliver dansk.
Vigtige begivenheder
Beslægtede film
Indskrift
Tilegnelse
Første ord
Information fra den tyske Almen Viden. Redigér teksten, så den bliver dansk.
There are none who can say with certain knowledge when the world began, yet this has not stopped many maesters and learned men from seeking the answer.
Citater
Sidste ord
Information fra den tyske Almen Viden. Redigér teksten, så den bliver dansk.
(Klik for at vise Advarsel: Kan indeholde afsløringer.)
Oplysning om flertydighed
Forlagets redaktører
Bagsidecitater
Originalsprog
Information fra den tyske Almen Viden. Redigér teksten, så den bliver dansk.
Canonical DDC/MDS
Canonical LCC
Fantasy. Fiction. Literature. Thriller. HTML:NEW YORK TIMES BESTSELLER Perfect for fans of A Song of Ice and Fire and HBOs Game of Thronesan epic history of Westeros and the lands beyond, featuring all-new material from George R. R. Martin!

If the past is prologue, then George R. R. Martins masterworkthe most inventive and entertaining fantasy saga of our timewarrants one hell of an introduction. At long last, it has arrived with The World of Ice & Fire.

This in-depth audiobook is a comprehensive history of the Seven Kingdoms, providing vividly constructed accounts of the epic battles, bitter rivalries, and daring rebellions that lead to the events of A Song of Ice and Fire and HBOs Game of Thrones. In a collaboration thats been years in the making, Martin has teamed with Elio M. Garca, Jr., and Linda Antonsson, the founders of the renowned fan site Westeros.orgperhaps the only people who know this world almost as well as its visionary creator.

Collected here is all the accumulated knowledge, scholarly speculation, and inherited folk tales of maesters and septons, maegi and singers, including in-depth explorations of the history and culture of Westeros, and 100% all-new material, more than half of which Martin wrote specifically for this book.

The definitive companion piece to George R. R. Martins dazzlingly conceived universe, The World of Ice & Fire is indeed proof that the pen is mightier than a storm of swords.

No library descriptions found.

Beskrivelse af bogen
Haiku-resume

Current Discussions

Ingen

Populære omslag

Quick Links

Vurdering

Gennemsnit: (4.08)
0.5
1
1.5
2 8
2.5 3
3 41
3.5 16
4 110
4.5 9
5 86

Er det dig?

Bliv LibraryThing-forfatter.

 

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 204,269,676 bøger! | Topbjælke: Altid synlig