På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.

Søg polutroposs bøger

Tilfældige bøger fra polutroposs bibliotek

The Go Between af L P Hartley

Hullabaloo In the Guava Orchard af Kiran Desai

The Alley Cat af Yves Beauchemin

Exploded View af Jean McKay

Balzac and Dostoevsky af Leonid Petrovich Grossman

Winter Prey af John Sandford

Charles Bukowski (Great Writers) af Michael Gray Baughan

Medlemmer med polutroposs bøger

RSS feeds

Senest tilføjede bøger

polutroposs anmeldelser

Andres anmeldelser af polutroposs bøger

Hjælper-emblemer

FiverTenner

 

Medlem: polutropos

SamlingerDit bibliotek (1,213)

Anmeldelser47 anmeldelser

Nøgleord1001 list (141), signed (82), literary criticism (74), Czech (56), Russia (46), thrillers (46), France (44), poetry (20), YA (20), mystery (10) — se alle nøgleord

MedierIkke angivet (14), Bog (1,199), Almindelig bog (1,084), Lydbog (7)

Skyernøgleordssky, forfattersky, nøgleordsspejl

Om mig“The purpose of art is the lifelong construction of a state of wonder.” Glenn Gould

---------------------------------------------------------------
I am rarely here now, am writing as much as I possibly can. Did want one and all to know that one of my stories, "The Year of the Dog" was nominated for the Pushcart Prize. The link to the story is here http://www.thiszine.org/fiction/the-year-of-the-dog-stancek?utm_source=Contribut...

I'd be delighted to talk to anyone interested about my writing.

------------------------------------------------------

Polutropos, my LT name, is the key characterization of Odysseus by Homer. Some of its meanings: the man of many journeys, of many turns of mind, of many turns of language, of many figures of speech, of many twists and turns. We see through this word Odysseus’s lies but also his wisdom, his wanderings and his resourcefulness.

Om mit bibliotekEclectic. In constant flux. Only a fraction currently on LT.

Grupper1001 Books to read before you die, Audiobooks, Author Theme Reads, Book Nudgers, Club Read 2009, Club Read 2010, Club Read 2011, Crime, Thriller & Mystery, Fans of Joyce Carol Oates, Group Reads - Literaturevis alle grupper

YndlingsforfattereJane Austen, Albert Camus, Karel Čapek, Joseph Conrad, Fyodor Dostoyevsky, Gustave Flaubert, E. M. Forster, Jaroslav Hašek, Homer, Alistair MacLeod, Cormac McCarthy, George Orwell, Annie Proulx, Salman Rushdie, J. D. Salinger, William Saroyan, Leo Tolstoy (Fælles favoritter)

StederFavoritter

FavoritboghandlereBook City (Annex)

MedlemskabER. LibraryThing Tidlige Anmeldere/En bruger giver bøger væk

Kontotypeoffentlig

URLer /profile/polutropos (profil)
/catalog/polutropos (bibliotek)

Medlem sidenMar 28, 2008

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 156,913,871 bøger! | Topbjælke: Altid synlig