På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.

Søg Archivist13s bøger

Medlemmer med Archivist13s bøger

Medlemsgalleri (9)

(se alle 9 billeder)

Hjælper-emblemer

Buccaneer BoxFiver

 

Medlem: Archivist13

Samlingerearly Reviewer/Giveaway (40), Read (389), Dit bibliotek (394), Ønskeliste (57), Skal læses (45), Læst, men ikke ejet (6), Favoritter (51), Alle samlinger (544)

Anmeldelser99 anmeldelser

Nøgleordto-read (96), books-i-have-read (76), politics (5), horror (4), fiction (4), LT member giveaway (3), terrorism (3), alcoholism (3), music (3), fantasy (3) — se alle nøgleord

MedierBog (544), Papirbog (503), Lydbog (3), E-bog (31)

Skyernøgleordssky, forfattersky, nøgleordsspejl

Om migI am An Academic Reference and Instruction Librarian with an MLIS from Drexel University and a BA in History from Temple University.
I am a musician/composer, currently working on soundtrack music with the band ISOLATED COCKPIT. I also write a blog titled The Thugbrarian Review, reviewing the books I receive from LibraryThing, Goodreads, and NETGALLEY. I also review new music on the blog, mostly post-punk, experimental and other underground genres. My blog is directed at readers who like dark music and edgy books. Visit the Thugbrarian Review at http://www.thugbrarianreview.wordpress.com/
My reading interests are History, politics, 20th century classics,urban studies, biography, current events, horror, Sci-fi/Fantasy, and Suspense.

Om mit bibliotekmy collection is as eclectic as I am. I have many interests- it shows in my personal library. I will read almost anything that grabs my interest. I am particularly fond of non-fiction, such as History, Politics and social Science, but also love a good fiction classic in the vein of Saul Bellow, Faulkner and newer classics by Palahniuk and Cormac McCarthy.

GrupperAncient History, Librarians who LibraryThing, Non-Fiction Readers, One LibraryThing, One Book, Reviews of Early Reviewers Books, The Weird Tradition, What Are You Reading Now?

YndlingsforfattereHonoré de Balzac, Saul Bellow, Albert Camus, Nick Cave, Louis-Ferdinand Céline, William Faulkner, Graham Greene, Mike Hudson, Menander, John Steinbeck (Fælles favoritter)

StederFavoritter | Besøgt

FavoritboghandlereBauman Rare Books, Bibliophile Bookshop, Jeannie's Used Books, Last Word Bookshop

FavoritbibliotekerEwell Sale Stewart Library - Academy of Natural Sciences of Drexel University, Free Library of Philadelphia - Central Library, Lansdowne Public Library, Library of the American Philosophical Society, Norfolk (Va.) Public Library System - Kirn Memorial Library (main branch), Norfolk Public Library System - Blyden Branch Library, Norfolk Public Library System - Van Wyck Branch Library, Old Dominion University - Patricia W. and J. Douglas Perry Library, Samuel L. Paley Library - Temple University, Tamiment Library & Robert F. Wagner Labor Archives, NYU, The Rosenbach Museum & Library, University of Pennsylvania Van Pelt Library

andre favoritterThe Academy of Natural Sciences of Drexel University

Hjemmesidehttp://www.thugbrarianreview.wordpress.com/

MedlemskabER. LibraryThing Tidlige Anmeldere/En bruger giver bøger væk

Også påDiscogs, Facebook, LinkedIn

FødenavnJoseph L. Annaruma

StedRichmond, Va.

Kontotypeoffentlig

URLer /profile/Archivist13 (profil)
/catalog/Archivist13 (bibliotek)

Medlem sidenSep 29, 2011

Om | Kontakt | LibraryThing.com | Brugerbetingelser/Håndtering af brugeroplysninger | Hjælp/FAQs | Blog | Butik | APIs | TinyCat | Efterladte biblioteker | Tidlige Anmeldere | Almen Viden | 162,404,861 bøger! | Topbjælke: Altid synlig