HjemGrupperSnakMereZeitgeist
På dette site bruger vi cookies til at levere vores ydelser, forbedre performance, til analyseformål, og (hvis brugeren ikke er logget ind) til reklamer. Ved at bruge LibraryThing anerkender du at have læst og forstået vores vilkår og betingelser inklusive vores politik for håndtering af brugeroplysninger. Din brug af dette site og dets ydelser er underlagt disse vilkår og betingelser.

Bogpriser: Wyoming Indian Paintbrush Nominee

Prisvindere: omslag

Værker (532)

TitlerRækkefølge
4B Goes Wild af Jamie Gilson1986
Anastasia, Ask your Analyst af Lois Lowry1986
Banana Blitz af Florence Parry Heide1986
The Celery Stalks at Midnight af James Howe1986
The Curse of the Blue Figurine af John Bellairs1986
Dear Mr. Henshaw af Beverly Cleary1986
The Girl with the Silver Eyes af Willo Davis Roberts1986
In the Year of the Boar and Jackie Robinson af Bette Bao Lord1986
The Indian in the Cupboard af Lynne Reid Banks1st Runner-up 1986
Jelly Belly af Robert Kimmel Smith1986
Naya Nuki: Girl Who Ran af Kenneth ThomasmaWinner 1986
Night of the Twisters af Ivy Ruckman1986
Nothing's Fair in Fifth Grade af Barthe DeClements2nd Runner-up 1986
Sarah, Plain and Tall af Patricia MacLachlan1986
Save Queen of Sheba af Louise Moeri1986
The Sign of the Beaver af Elizabeth George Speare1986
Summer Switch af Mary Rodgers1986
Toad Food and Measle Soup af Christine McDonnell1986
Turn Homeward, Hannalee af Patricia Beatty1986
The Wild Children af Felice Holman1986
Babe: The Gallant Pig af Dick King-Smith1987
Behind the Attic Wall af Sylvia Cassedy1987
Blair's Nightmare af Zilpha Keatley Snyder1987
Building Blocks af Cynthia Voigt1987
Come Sing, Jimmy Jo af Katherine Paterson1987
Cracker Jackson af Betsy Byars1987
The Dancing Cats of Applesap af Janet Taylor Lisle1987
The Great Rescue Operation af Jean Van Leeuwen1st Runner-up 1987
The Hot and Cold Summer af Johanna HurwitzWinner 1987
Lenny Kandell, Smart Aleck af Ellen Conford1987
The Monster's Ring af Bruce Coville2nd Runner-up 1987
Omega Station af Alfred Slote1987
One-Eyed Cat af Paula Fox1987
Prairie Songs af Pam Conrad1987
Raising a Mother Isn't Easy af Elisabeth McHugh1987
The Song of Pentecost af W. J. Corbett1987
The Terrible Truth af Stephen Roos1987
Too Much Trouble af Dorothy Haas1987
Your Former Friend, Matthew af LouAnn Gaeddert1987
Back Yard Angel af Judy Delton1988
The Castle in the Attic af Elizabeth Winthrop1st Runner-up 1988
Christmas With Ida Early af Robert Burch1988
The Cuckoo Sister af Vivien Alcock1988
Daphne's Book af Mary Downing Hahn1988
Devil's Race af Avi1988
The Dollhouse Murders af Betty Ren WrightWinner 1988
Heksene af Roald Dahl2nd Runner-up 1988
Invisible Lissa af Natalie Honeycutt1988
Just Tell Me When We're Dead af Eth Clifford1988
Nutty and the Case of the Mastermind Thief af Dean Hughes1988
Oh Honestly, Angela! af Nancy K. Robinson1988
The Oscar J. Noodleman Television Network af Stephen Manes1988
Pets, Vets, and Marty Howard af Joan Carris1988
Rich Mitch af Marjorie Weinman Sharmat1988
Siksak - en mærkelig hest af Jean Slaughter Doty1988
Soup on Ice af Robert Newton Peck1988
Trapped in the Slickrock Canyon af Gloria Skurzynski1988
Who Put That Hair in My Toothbrush? af Jerry Spinelli1988
Black Suits from Outerspace af Gene DeWeese1989
The Great Mom Swap af Betsy Haynes1989
Halfback Tough af Thomas J. Dygard1989
Janet Hamm Needs a Date for the Dance af Eve Bunting1989
Kevin Corbett Eats Flies af Patricia Hermes1989
Love From the Fifth-Grade Celebrity af Patricia Reilly Giff1989
The Magic Book af Willo Davis Roberts1989
Me and My Veggies af Isaac Whitlatch1989
Mostly Michael af Robert Kimmel Smith1989
Nighty-Nightmare (Bunnicula) af James Howe2nd Runner-up 1989
On My Honor af Marion Dane Bauer1989
Rabble Starkey af Lois Lowry1989
Ramona Forever af Beverly Cleary1989
Red Dog af Bill Wallace1st Runner-up 1989
The Return of the Indian af Lynne Reid BanksWinner 1989
The Secret Life of Dilly McBean af Dorothy Haas1989
Sixth Grade Can Really Kill You af Barthe DeClements1989
Valentine Rosy af Sheila Greenwald1989
The Whipping Boy af Sid Fleischman1989
Who's Reading Darci's Diary? af Martha Tolles1989
The Birthday Burglar and a Very Wicked Headmistress af Margaret Mahy1990
The Facts and Fictions of Minna Pratt af Patricia MacLachlan1990
Fran Ellen's House af Marilyn Sachs1990
The happiest ending af Yoshiko Uchida1990
Harry's Mad af Dick King-Smith1990
Hatchet af Gary Paulsen1st Runner-up 1990
Hobie Hanson, You're Weird af Jamie Gilson1990
Josie's Beau af Natalie Honeycutt1990
Just as Long as We're Together af Judy Blume2nd Runner-up 1990
The Not-Just-Anybody Family af Betsy Byars1990
Nutty Can't Miss af Dean Hughes1990
Paul's Volcano (Camelot) af Beatrice Gormley1990
Quentin Corn af Mary Stolz1990
Racso and the Rats of NIMH af Jane Leslie Conly1990
The Remembering Box af Eth Clifford1990
A Royal Pain af Ellen Conford1990
Soup on Fire af Robert Newton Peck1990
Stinker from Space af Pamela F. Service1990
There's a Boy in the Girls' Bathroom af Louis SacharWinner 1990
This Is Your Captain Speaking af Ivy Ruckman1990
Amy's Eyes af Richard Kennedy1991
Angel's Mother's Wedding af Judy Delton1991
Beauty af Bill Wallace1991
The Canada Geese Quilt af Natalie Kinsey-Warnock1991
Catwings af Ursula K. Le Guin1991
Dangerous Ground af Gloria Skurzynski1991
Don't Call Me Toad! af Mary Francis Shura1991
The Ghost Drum af Susan Price1991
Glass Slippers Give You Blisters af Mary Jane Auch1991
Maggie Too af Joan Lowery Nixon1991
Matilda af Roald DahlWinner 1991
No Place for Me af Barthe DeClements1991
Number The Stars (1990 Newbery) af Lois Lowry2nd Runner-up 1991
Park's Quest af Katherine Paterson1991
Prisoner of Vampires af Nancy Garden1991
The Rainbow People af Laurence Yep1991
The Show-And-Tell War: And Other Stories About Adam Joshua af Janice Lee Smith1991
Ten Kids, No Pets af Ann M. Martin1991
Wait Till Helen Comes af Mary Downing Hahn1st Runner-up 1991
You've Been Away All Summer af Sheila Hayes1991
38 Weeks Till Summer Vacation af Mona Kerby1992
Afternoon of the Elves af Janet Taylor Lisle1992
Awfully Short for the Fourth Grade af Elvira Woodruff1992
The Basement Baseball Club af Jeffrey Kelly1992
Beetles, Lightly Toasted af Phyllis Reynolds Naylor1992
Cricket and the Crackerbox Kid af Alane Ferguson1992
Fudge af Charlotte Towner Graeber2nd Runner-up 1992
Fup af Judy Blume1st Runner-up 1992
The Great Male Conspiracy af Betty Bates1992
High Wizardry af Diane Duane1992
Horrible Harry in Room 2B af Suzy Kline1992
It's a Dog's Life af John R. Erickson1992
Lone Star af Barbara Barrie1992
Maniac Magee af Jerry SpinelliWinner 1992
The Shadowmaker af Ron Hansen1992
All About Sam af Lois Lowry1993
The Doll in the Garden: A Ghost Story af Mary Downing Hahn1st Runner-up 1993
Ghost Cadet af Elaine Marie Alphin1993
Missing af James Duffy1993
On the Far Side of the Mountain af Jean Craighead George1993
Pathki Nana: Kootenai Girl Solves a Mystery af Kenneth ThomasmaWinner 1993
The Practical Joke War af Alane Ferguson1993
The Secret of the Indian af Lynne Reid Banks1993
Shoebag af Mary James1993
Soup's Hoop af Robert Newton Peck1993
Strider af Beverly Cleary1993
Teacher's Pet af Johanna Hurwitz1993
Totally Disgusting! af Bill Wallace2nd Runner-up 1993
Who Invited the Undertaker? af Ivy Ruckman1993
The Young Black Stallion af Walter Farley1993
Aldo Peanut Butter af Johanna Hurwitz1994
D-Poems of Jeremy Bloom: A Collection of Poems About School, Homework, and Life af Gordon Korman1994
Dew Drop Dead af James Howe1994
Ghost Brother af C. S. Adler1994
Humbug af Nina Bawden1994
The Knights of the Kitchen Table af Jon Scieszka1994
The River af Gary Paulsen1994
Shiloh af Phyllis Reynolds NaylorWinner 1994
Stepping on the Cracks af Mary Downing Hahn1994
Stonewords: A Ghost Story af Pam Conrad1994
There's a Girl in My Hammerlock af Jerry Spinelli1994
Wanted...Mud Blossom af Betsy Byars1994
Wayside School is Falling Down af Louis Sachar1st Runner-up 1994
Weasel af Cynthia DeFelice2nd Runner-up 1994
The Boggart af Susan Cooper1995
The Dark-Thirty: Southern Tales of the Supernatural af Patricia C. Mckissack1995
Fourth Grade Rats af Jerry Spinelli1995
Goblins in the Castle af Bruce Coville1995
If You're Not Here, Please Raise Your Hand: Poems About School af Kalli Dakos1995
Jim Ugly af Sid Fleischman1995
The Legend of Jimmy Spoon af Kristiana Gregory1995
Mama, Let's Dance af Patricia Hermes1995
Missing May af Cynthia Rylant1995
The Mystery of the Cupboard af Lynne Reid Banks1995
Rescue Josh McGuire af Ben MikaelsenWinner 1995
Sharing Susan af Eve Bunting1995
Somewhere Just Beyond af Barbara A. Smith1995
Tuck Triumphant af Theodore Taylor1995
Woodsong af Gary Paulsen1995
Addy's Surprise: A Christmas Story af Connie Porter1996
Aliens Ate My Homework af Bruce Coville1996
Beardance af Will Hobbs1996
The Boys Start the War (Boy/Girl Battle) af Phyllis Reynolds Naylor1996
End of the Race af Dean Hughes1996
Frankie Murphy's Kiss List af Donna Guthrie1996
The Haymeadow af Gary Paulsen1996
Jonas er udvalgt af Lois Lowry1996
The Journey Home af Isabelle Holland1996
Letters From a Slave Girl: The Story of Harriet Jacobs af Mary E. Lyons1996
The Magic School Bus Lost in the Solar System af Joanna Cole1996
Moho Wat: Sheepeater Boy Attempts a Rescue af Kenneth ThomasmaWinner 1996
Monster Blood III af R. L. Stine1996
Nasty, Stinky Sneakers af Eve Bunting1996
White Hare's Horses af Penina Keen Spinka1996
The Absolutely True Story... af Willo Davis Roberts1997
Catherine, Called Birdy af Karen Cushman1997
A Christmas Sonata af Gary Paulsen1997
Dear Levi: Letters from the Overland Trail af Elvira Woodruff1997
The Girls Get Even (Boy/Girl Battle) af Phyllis Reynolds Naylor1997
Lostman's River af Cynthia DeFelice1997
Math Curse af Jon Scieszka1997
Mick Harte Was Here af Barbara Park2nd Runner-up 1997
Pink and Say af Patricia Polacco1997
Stranded af Ben Mikaelsen1st Runner-up 1997
Time for Andrew: A Ghost Story af Mary Downing Hahn1997
Walk Two Moons af Sharon Creech1997
Watchdog and the Coyotes af Bill WallaceWinner 1997
Yang the Youngest and his Terrible Ear af Lensey Namioka1997
Zlatas dagbog : Sarajevo af Zlata Filipović1997
The Best School Year Ever af Barbara Robinson1998
Brian's Winter af Gary Paulsen2nd Runner-up 1998
Countdown af Ben Mikaelsen1998
Crash af Jerry SpinelliWinner 1998
Cyberstorm af Gloria Skurzynski1998
Dinosaurs Alive af Shelly Ritthaler1998
Far North af Will Hobbs1998
The Ghost of Popcorn Hill af Betty Ren Wright1998
The Light on Hogback Hill af Cynthia DeFelice1998
Moose Tracks af Mary Casanova1998
Poppy af Avi1998
The Richest Kids in Town af Peg Kehret1998
See You Around, Sam! af Lois Lowry1998
Shiloh Season af Phyllis Reynolds Naylor1st Runner-up 1998
The Tarantula in My Purse af Jean Craighead George1998
Amber Brown Goes Fourth af Paula Danziger1999
Amee-Nah: Zuni Boy Runs the Race of His Life af Kenneth Thomasma1999
The Backward Bird Dog af Bill Wallace2nd Runner-up 1999
Bad, Badder, Baddest af Cynthia Voigt1999
Call Me Francis Tucket af Gary Paulsen1999
Falling Up af Shel Silverstein1st Runner-up 1999
Frindle af Andrew Clements1999
Help! I'm Trapped in My Sister's Body af Todd Strasser1999
The Music of Dolphins af Karen Hesse1999
The Return of Santa Paws af Nicholas Edwards1999
Saving Shiloh af Phyllis Reynolds NaylorWinner 1999
Sees Behind Trees af Michael Dorris1999
Titanic Crossing af Barbara Williams1999
The View from Saturday af E. L. Konigsburg1999
Wagon Train 911 af Jamie Gilson1999
Across the Wide and Lonesome Prairie : the Oregon Trail Diary of Hattie Campbell af Kristiana Gregory2000
The Ballad of Lucy Whipple af Karen Cushman2000
Ghost Canoe af Will Hobbs2000
The Ghost of Fossil Glen af Cynthia DeFelice2nd Runner-up 2000
Harry Potter og de Vises Sten af J. K. RowlingWinner 2000
Out of the Dust af Karen Hesse2000
Pleasing the Ghost af Sharon Creech2000
Rage Of Fire (Mysteries in Our National Park, 2) af Gloria Skurzynski2000
Running Out of Time af Margaret Peterson Haddix2000
There's an Owl in the Shower af Jean Craighead George2000
Thunder Cave af Roland Smith2000
Upchuck and the Rotten Willy af Bill Wallace1st Runner-up 2000
Wolf Shadows af Mary Casanova2000
The World's Worst Fairy Godmother af Bruce Coville2000
Wringer af Jerry Spinelli2000
The Apprenticeship of Lucas Whitaker af Cynthia DeFelice2001
Captain Underpants and the Perilous Plot of Professor Poopypants af Dav Pilkey1st Runner-up 2001
Doe Sia: Bannock Girl and the Handcart Pioneers af Kenneth Thomasma2001
Eye of the Great Bear af Bill Wallace2001
The Girls' Revenge (Boy/Girl Battle) af Phyllis Reynolds Naylor2001
The Landry News af Andrew Clements2001
The Maze af Will Hobbs2001
My Heart is on the Ground : the Diary of Nannie Little Rose, a Sioux Girl af Ann Rinaldi2001
P.S. Longer Letter Later af Ann M. Martin2001
Perloo the Bold af Avi2001
Rosa Parks: My Story af Rosa Parks2001
Sasquatch af Roland Smith2nd Runner-up 2001
The Skull of Truth af Bruce Coville2001
Soldier's Heart af Gary Paulsen2001
Straffen af Louis SacharWinner 2001
Because of Winn-Dixie af Kate DiCamillo2nd Runner-up 2002
A Blizzard Year af Gretel Ehrlich2002
Bud, Not Buddy af Christopher Paul Curtis2002
The Case of the Measled Cowboy #33 (Hank the Cowdog) af John R. Erickson2002
Color Me Dark: the Diary of Nellie Lee Love, the Great Migration North af Patricia C. Mckissack2002
Ella, den fortryllede af Gail Carson Levine2002
Ghost Horses (Mysteries in Our National Parks, Book 6) af Gloria Skurzynski2002
Harry Potter og Flammernes Pokal af J. K. RowlingWinner 2002
Jason's Gold af Will Hobbs2002
Lily's Crossing af Patricia Reilly Giff2002
My Louisiana Sky af Kimberly Willis Holt2002
Den onde greve af Lemony Snicket1st Runner-up 2002
Ramona's World af Beverly Cleary2002
The Truth about Sacajawea af Kenneth Thomasma2002
The Wanderer af Sharon Creech2002
Among the Hidden af Margaret Peterson HaddixWinner 2003
Choosing Up Sides af John H. Ritter2003
Deltoras Bælte - Tåresøen af Emily Rodda2003
The Doll People af Ann M. Martin2003
Down the Yukon af Will Hobbs2003
Fniserkuren af Roddy Doyle2nd Runner-up 2003
Ice Story: Shackleton's Lost Expedition af Elizabeth Cody Kimmel2003
Jaguar af Roland Smith2003
A Mouse Called Wolf af Dick King-Smith2003
My Life in Dog Years af Gary Paulsen2003
Nory Ryan's Song af Patricia Reilly Giff2003
Promises to the Dead af Mary Downing Hahn2003
Pure Dead Magic af Debi Gliori2003
Slangeværelset af Lemony Snicket1st Runner-up 2003
Westward to Home af Patricia Hermes2003
Artemis Fowl af Eoin Colfer2004
The Breadwinner af Deborah Ellis2004
The Captain's Dog: My Journey with the Lewis and Clark Tribe af Roland Smith2004
The Carnivorous Carnival af Lemony Snicket2004
The Contest (Everest, Book 1) af Gordon Korman2004
Frygtens Bjerg af Emily Rodda2004
The Good Dog af Avi2004
Harry Potter og fangen fra Azkaban af J. K. RowlingWinner 2004
The Hideout af Peg Kehret2004
Hope Was Here af Joan Bauer2004
The Hunted (National Parks Mystery Series, 5) af Gloria Skurzynski2004
The Janitor's Boy af Andrew Clements2004
Loser af Jerry Spinelli1st Runner-up 2004
Ruby Holler af Sharon Creech2004
The Thief Lord af Cornelia Funke2nd Runner-up 2004
The Capture af Kathryn Lasky2005
Double Fudge af Judy Blume1st Runner-up 2005
Eventyret om Despero er historien om en mus, en prinsesse, lidt suppe og en rulle sytråd af Kate DiCamilloWinner 2005
Everything on a Waffle af Polly Horvath2005
Felthåndbogen af Holly Black2005
Granny Torrelli Makes Soup af Sharon Creech2005
Leon and the Spitting Image af Allen Kurzweil2005
Midnight for Charlie Bone af Jenny Nimmo2005
Partners In the Wilderness: Travis's Choice af Ed Kienzle2nd Runner-up 2005
Parvana's Journey af Deborah Ellis2005
Pictures of Hollis Woods af Patricia Reilly Giff2005
Saffy's Angel af Hilary McKay2005
Talon and the Dragons of Crinnelia af Diana Metz2005
What Would Joey Do? (Joey Pigza Books) af Jack Gantos2005
Wishes, Kisses, and Pigs af Betsy Hearne2005
The Best Halloween Ever af Barbara Robinson2006
Blue Fingers: A Ninja's Tale af Cheryl Aylward Whitesel2006
Chasing Vermeer af Blue Balliett2006
Circle of Doom af Tim Kennemore2006
The Dark Hills Divide af Patrick Carman2006
Hoot af Carl Hiaasen2nd Runner-up 2006
Ida B: . . . and Her Plans to Maximize Fun, Avoid Disaster, and (Possibly) Save the World af Katherine Hannigan2006
The Merchant of Death (Pendragon) af D. J. MacHale2006
No Dogs Allowed! af Bill WallaceWinner 2006
Once Upon a Marigold af Jean Ferris1st Runner-up 2006
The Ravenmaster's Secret: Escape from the Tower of London af Elvira Woodruff2006
Rodzina af Karen Cushman2006
The School Story af Andrew Clements2006
Secret of the Black Widow af Eugene M. Gagliano2006
TruckDogs af Graeme Base2006
The Amulet of Samarkand: Graphic Novel af Jonathan Stroud2007
Buttermilk Hill af Ruth White2007
Dragerytteren af Cornelia FunkeWinner 2007
The Heroic Adventure of Hercules Amsterdam af Melissa Glenn Haber2007
Lightland af Heather McCutchen2007
Maggie's Door af Patricia Reilly Giff2007
Maxx Comedy: The Funniest Kid in America af Gordon Korman2007
Molly Moon's Incredible Book of Hypnotism af Georgia Byng2nd Runner-up 2007
The Perils of Peppermints af Barbara Brooks Wallace2007
The River Between Us af Richard Peck2007
The Silent Boy af Lois Lowry2007
Stranded in Boringsville af Catherine Bateson2007
Survival in the Storm: The Dust Bowl Diary of Grace Edwards, Dalhart, Texas 1935 af Katelan Janke2007
Toad Rage af Morris Gleitzman1st Runner-up 2007
Worth af A. LaFaye2007
Cracker!: The Best Dog in Vietnam af Cynthia Kadohata2nd Runner-up 2008
A Dogʼs Life: The Autobiography of a Stray af Ann M. Martin1st Runner-up 2008
The Fire Within af Chris D'Lacey2008
The Frog Princess af E. D. Baker2008
The Homework Machine af Dan Gutman2008
Hvad Dysterskoven gemte af Paul Stewart2008
Midnight Rider af Joan Hiatt Harlow2008
Miracle on 49th Street af Mike Lupica2008
The Miraculous Journey of Edward Tulane af Kate DiCamilloWinner 2008
Mud City af Deborah Ellis2008
Niagara Falls, or Does It? af Henry Winkler2008
Peter and the Starcatchers af Dave Barry2008
Room One: A Mystery or Two af Andrew Clements2008
Takini Lakota Boy Alerts Sitting Bull af Kenneth Thomasma2008
Wenny Has Wings af Janet Lee Carey2008
Fablehaven af Brandon Mull2009
Getting Air af Dan Gutman2009
Hattie Big Sky af Kirby Larson2009
Heat af Mike Lupica2009
The Legend of Bass Reeves af Gary Paulsen2009
The Legend of the Wandering King af Laura Gallego García2009
The Lightning Thief af Rick Riordan2nd Runner-up 2009
No Talking af Andrew Clements2009
Opfindelsen af Hugo Cabret af Brian Selznick1st Runner-up 2009
Rules af Cynthia Lord2009
Ss̜trene Grimm af Michael Buckley2009
Swindle af Gordon Korman2009
En tøsedrengs dagbog : Greg Heffleys notesbog af Jeff KinneyWinner 2009
Toby Wheeler: Eighth Grade Benchwarmer af Thatcher Heldring2009
Weedflower af Cynthia Kadohata2009
The Battle of the Labyrinth af Rick Riordan1st Runner-up 2010
Deep and Dark and Dangerous af Mary Downing HahnWinner 2010
Elephant Run af Roland Smith2010
Elijah of Buxton af Christopher Paul Curtis2010
Football Hero af Tim Green2nd Runner-up 2010
Gossamer af Lois Lowry2010
Jackie's Wild Seattle af Will Hobbs2010
Kenny & the Dragon af Tony DiTerlizzi2010
Lawn Boy af Gary Paulsen2010
Listen! af Stephanie S. Tolan2010
The Magic Thief af Sarah Prineas2010
The Mysterious Benedict Society af Trenton Lee Stewart2010
The Penderwicks af Jeanne Birdsall2010
War Horse af Michael Morpurgo2010
The Wednesday Wars af Gary D. Schmidt2010
The Candy Shop War af Brandon MullWinner 2011
Everything for a Dog af Ann M. Martin2011
Found af Margaret Peterson Haddix2011
Gorlans ruiner af John Flanagan2011
Heart of a Shepherd af Rosanne Parry2011
How to Steal a Dog af Barbara O'Connor2011
Kickoff! af Tiki Barber2011
Lost and Found af Andrew Clements2011
Mudshark af Gary Paulsen2011
The Name of This Book Is Secret af Pseudonymous Bosch1st Runner-up 2011
Savvy af Ingrid Law2nd Runner-up 2011
Schooled af Gordon Korman2011
Valley Of The Wolves af Laura Gallego García2011
When You Reach Me af Rebecca Stead2011
Wild Girl af Patricia Reilly Giff2011
11 Birthdays af Wendy Mass2012
The Clockwork Three af Matthew J. Kirby2012
Extra Credit af Andrew Clements2012
Flawed Dogs: the Novel af Berkeley Breathed2012
Hero af Mike Lupica2012
Lone Wolf af Kathryn Lasky2012
Masters of Disaster af Gary Paulsen2012
Den røde pyramide af Rick RiordanWinner 2012
Secret of the Night Ponies af Joan Hiatt Harlow2012
Storm Runners af Roland Smith2012
Storyteller af Patricia Reilly Giff2012
The Strange Case of Origami Yoda af Tom Angleberger1st Runner-up 2012
I Survived the Sinking of the Titanic, 1912 af Lauren Tarshis2nd Runner-up 2012
Tango: The Tale of an Island Dog af Eileen Beha2012
Touch Blue af Cynthia Lord2012
Because of Mr. Terupt af Rob Buyea2nd runner-up 2013
Bull Rider af Suzanne Morgan Williams2013
Dead End in Norvelt af Jack Gantos2013
Dog Lost af Ingrid Lee2013
Drizzle af Kathleen Van Cleve2013
The Flint Heart af Katherine Paterson2013
The Fourth Stall af Chris Rylander2013
A Long Walk to Water: Based on a True Story af Linda Sue Park2013
Love, Aubrey af Suzanne LaFleur2013
Okay for Now af Gary D. Schmidt2013
Out of My Mind af Sharon M. Draper1st Runner-up 2013
Powerless af Matthew Cody2013
Saving Zasha af Randi BarrowWinner 2013
The Thirteen Treasures af Michelle Harrison2013
Wonderstruck af Brian Selznick2013
Bliss af Kathryn Littlewood2014
Bulu: African Wonder Dog af Dick Houston2014
Eight Keys af Suzanne LaFleur2014
Game Changers: Book 1 af Mike Lupica2014
Grounded af Kate Klise2014
Ninth Ward af Jewell Parker Rhodes2014
The One and Only Ivan af Katherine Applegate1st Runner-up 2014
Pie af Sarah Weeks2014
Sophia's War: A Tale of the Revolution af Avi2014
Turtle in Paradise af Jennifer L. Holm2014
Wild Life af Cynthia DeFelice2nd Runner-up 2014
Wolf Storm af Dee Garretson2014
Wonder af R. J. PalacioWinner 2014
Woods Runner af Gary Paulsen2014
Zero to Hero af Henry Winkler2014
Anything But Typical af Nora Raleigh Baskin2015
The Boy on Cinnamon Street af Phoebe Stone2015
The Boy on the Wooden Box: How the Impossible Became Possible . . . on Schindler's List af Leon Leyson2nd Runner-up 2015
A Dog Called Homeless af Sarah Lean2015
Fake Mustache: Or, How Jodie O'Rodeo and Her Wonder Horse (and Some Nerdy Kid) Saved the U.S. Presidential Election from a Mad Genius Criminal Mastermind af Tom Angleberger1st Runner-up 2015
Fourmile af Watt Key2015
Icefall af Matthew J. Kirby2015
Legend of the Ghost Dog af Elizabeth Cody Kimmel2015
Liesl & Po af Lauren Oliver2015
Prairie Evers af Ellen Airgood2015
The Search for WondLa af Tony DiTerlizzi2015
Small as an Elephant af Jennifer Richard Jacobson2015
The True Blue Scouts of Sugar Man Swamp af Kathi Appelt2015
Unstoppable af Tim GreenWinner 2015
Where the Mountain Meets the Moon af Grace Lin2015
Beholding Bee af Kimberly Newton Fusco2nd Runner-up 2016
Dash af Kirby Larson2016
Echo af Pam Muñoz Ryan2016
The Iron Trial af Holly BlackWinner 2016
Lincoln's Grave Robbers af Steve Sheinkin2016
The Mark of the Dragonfly af Jaleigh Johnson2016
My Friend the Enemy af Dan Smith1st Runner-up 2016
One Came Home af Amy Timberlake2016
Plunked af Michael Northrop2016
The Rookie Bookie af L. Jon Wertheim2016
The Secret of Midway (Ghosts of War #1) af Steve Watkins2016
Sugar af Jewell Parker Rhodes2016
A Tangle of Knots af Lisa Graff2016
Tracing Stars af Erin Moulton2016
The Wednesdays af Julie Bourbeau2016
Beneath af Roland Smith2017
El Deafo af Cece Bell1st Runner-up 2017
Full Cicada Moon af Marilyn Hilton2017
Masterminds af Gordon Korman2017
The Menagerie af Tui T. Sutherland2017
A Night Divided af Jennifer A. NielsenWinner 2017
The Skeleton Tree af Iain Lawrence2nd Runner-up 2017
Soar af Joan Bauer2017
The Thing about Jellyfish af Ali Benjamin2017
Woof af Spencer Quinn2017
Circus Mirandus af Cassie Beasley2018
The Crossover af Kwame AlexanderWinner 2018
Escape from Mr. Lemoncello's Library af Chris Grabenstein2018
Last in a Long Line of Rebels af Lisa Lewis Tyre2018
Old Wolf af Avi2018
Pax af Sara Pennypacker1st Runner-up 2018
Raymie Nightingale af Kate DiCamillo2018
Roller Girl af Victoria Jamieson2018
Swing Sideways af Nanci Turner Steveson2018
Wish af Barbara O'Connor2nd Runner-up 2018
The Boys in the Boat (Young Readers Adaptation): The True Story of an American Team's Epic Journey to Win Gold at the 1936 Olympics af Daniel James Brown2019
Dragonwatch: A Fablehaven Adventure af Brandon Mull2019
Ghost af Jason Reynolds2019
Half a Chance af Cynthia Lord2019
Insignificant Events in the Life of a Cactus af Dusti Bowling2nd Runner-up 2019
Listen, Slowly af Thanhha Lai2019
Restart af Gordon Korman1st Runner-up 2019
Under Their Skin af Margaret Peterson Haddix2019
The War That Saved My Life af Kimberly Brubaker BradleyWinner 2019
Wishtree af Katherine Applegate2019
Awkward af Svetlana Chmakova2020
Hero af Jennifer Li Shotz2020
Louisiana's Way Home af Kate DiCamillo2020
Nevermoor: The Trials of Morrigan Crow af Jessica Townsend2020
One for Sorrow: A Ghost Story af Mary Downing Hahn2020
Resistance af Jennifer A. Nielsen2020
Some Kind of Courage af Dan Gemeinhart2020
Sunny af Jason Reynolds2020
Towers Falling af Jewell Parker Rhodes2020
The Truth as Told by Mason Buttle af Leslie Connor2020

Beskrivelse af pris

Logo/Picture

Relaterede bogpriser

Related new series