New South Wales Premier's Literary Award

Uddelt af NSW Government

Andre Navne: Christina Stead Prize for Fiction Nominee (Engelsk), Christina Stead Prize for Fiction Shortlist (Engelsk), Ethel Turner Prize for Young People's Literature (Engelsk), New South Wales Premier's Literary Award Shortlist (Engelsk), NSW Premier's Literary Award (Engelsk), Patricia Wrightson Prize for Children's Literature (Engelsk)
489 Værker / 531 Elementer 82,458 Bøger 3,897 Anmeldelser ½ 3.9
The NSW Premier's Literary Awards were established by Premier Neville Wran in 1979. They were the first comprehensive awards of their kind in Australia and remain the most comprehensive and best vis mere remunerated in the country.

List of Winners (wikipedia) vis mindre
Stadier:
Alle, Winner (257), Shortlist (271), Nominee (1), Intet stadie (2)
Kategorier:
År:
Alle, 2024 (54), 2023 (5), 2022 (11), 2021 (33), 2020 (43), 2019 (34), 2018 (17), 2017 (20), 2016 (29), 2015 (22), 2014 (23), NSW Premier's Literary Awards 2013 (1), 2013 (13), 2012 (13), 2011 (11), 2010 (23), 2009 (10), 2008 (8), 2007 (8), 2006 (7), 2005 (7), 2004 (6), 2003 (7), 2002 (7), 2001 (4), 2000 (5), 1999 (8), 1998 (1), 1997 (6), 1996 (7), 1995 (6), 1994 (5), 1993 (6), 1992 (5), 1991 (6), 1990 (4), 1989 (3), 1988 (4), 1987 (5), 1986 (7), 1985 (5), 1984 (4), 1983 (6), 1982 (5), 1981 (6), 1980 (6), 1979 (4)
Meddelt:
maj 6: Shortlist2024 Nyeste

Winner 257

VærkKategoriÅr
We Come With This Place af Debra DankBook of the Year2023
Women I Know af Katerina GibsonChristina Stead Prize for Fiction2023
The Upwelling af Lystra RoseEthel Turner Prize for Young People's Literature2023
The Singer and Other Poems af Kim Cheng BoeyKenneth Slessor Prize for Poetry2023
The First Scientists: Deadly Inventions and Innovations from Australia's First Peoples af Corey TuttPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2023
Still Alive: Notes from Australia’s Immigration Detention System af Safdar AhmedBook of the Year2022
Dark As Last Night af Tony BirchChristina Stead Prize for Fiction2022
The Winter Road: A Story of Legacy, Land and a Killing at Croppa Creek af Kate HoldenDouglas Stewart Prize for Nonfiction2022
The Gaps af Leanne HallEthel Turner Prize for Young People's Literature2022
accelerations & inertias af Dan DisneyKenneth Slessor Prize for Poetry2022
My Brother Ben af Peter CarnavasPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2022
Bedlam at Botany Bay af James DunkAustralian history prize2020
The Yield af Tara June WinchChristina Stead Prize for Fiction2020
Tiberius with a Telephone: the life and stories of William McMahon af Patrick MullinsDouglas Stewart Prize for Nonfiction2020
Lenny's Book of Everything af Karen FoxleeEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2020
The Warrior, the Voyager, and the Artist: Three Lives in an Age of Empire af Kate FullagarGeneral History2020
The Pillars af Peter PolitesMulticultural NSW Award2020
The White Girl af Tony BirchNSW Premier’s Prize for Indigenous writing2020
Surviving New England : a history of Aboriginal resistance & resilience through the first forty years of the colonial apocalypse af Callum Clayton-DixonNSW regional and community history2020
Real Differences af S.L. LimUTS Glenda Adams Award for New Writing2020
The Good Son: A Story from the First World War, Told in Miniature af Pierre-Jacques OberYoung people’s history2020
The Life to Come af Michelle De KretserChristina Stead Prize for Fiction2019
Deep Time Dreaming: Uncovering Ancient Australia af Billy GriffithsDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2019
The Trauma Cleaner af Sarah KrasnosteinDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2019
Amelia Westlake af Erin GoughEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2019
Boy Swallows Universe af Trent DaltonGlenda Adams Award for New Writing2019
Interval af Judith BishopKenneth Slessor Prize for Poetry2019
The Lebs af Michael Mohammed Ahmad (Editor)Multicultural NSW Award2019
Dingo af Claire SaxbyPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2019
Passchendaele : requiem for doomed youth af Paul HamDouglas Stewart Prize2018
Taboo af Kim ScottIndigenous Writers Prize2018
The permanent resident af Roanna GonsalvesMulticultural NSW Award2018
The Book of Dirt af Bram PresserUTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2018
The Museum of Modern Love af Heather RoseChristina Stead Prize2017
Our Man Elsewhere: In Search of Alan Moorehead af Thornton McCamishDouglas Stewart Prize2017
Vancouver af Nick EarlsPeople's Choice Award2017
Letter to Pessoa af Michelle CahillUTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2017
Locust Girl: A Lovesong af Merlinda BobisChristina Stead Prize2016
Reckoning: A Memoir af Magda SzubanskiDouglas Stewart Prize2016
Heat and Light (David Unaipon Award Winners Series) af Ellen van NeervenIndigenous Writers Prize2016
Dark Emu af Bruce PascoeIndigenous Writers Prize2016
Brush af Joanne BurnsKenneth Slessor Prize for Poetry2016
The Life of Houses af Lisa GortonPeople's Choice Award2016
An Astronaut's Life af Sonja DechianUTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2016
The Snow Kimono af Mark HenshawChristina Stead Prize2015
The secret river by Kate Grenville : an adaptation for the stage af Andrew BovellCommunity Relations Commission Award2015
The bush : travels in the heart of Australia af Don WatsonDouglas Stewart Prize2015
Earth Hour af David MaloufKenneth Slessor Prize for Poetry2015
Only the Animals: Stories af Ceridwen DoveyPeople's Choice Award2015
The Golden Age af Joan LondonPeople's Choice Award2015
An Elegant Young Man af Luke CarmanUTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2015
Broken Nation: Australians in the Great War af Joan BeaumontAustralian History2014
Questions of Travel af Michelle De KretserCommunity Relations Commission Award2014
Encountering the Pacific in the Age of the Enlightenment af John GascoigneGeneral History2014
The Railwayman's Wife: A Novel af Ashley HayPeople's Choice Award2014
Mateship With Birds af Carrie TiffanyChristina Stead Prize2013
Don't Go Back to Where You Came From af Tim SoutphommasaneCommunity Relations Commission Award2013
The Office: A Hardworking History af Gideon HaighDouglas Stewart Prize2013
A Corner of White af Jaclyn MoriartyEthel Turner Prize2013
Ruby Moonlight af Ali Cobby EckermannKenneth Slessor Prize for Poetry2013
Animal People af Charlotte WoodPeople's Choice Award2013
The Last Thread af Michael SalaUTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2013
That Deadman Dance af Kim ScottChristina Stead Prize for Fiction2012
Good Living Street: Portrait of a Patron Family, Vienna 1900 af Tim BonyhadyCommunity Relations Commission Award2012
An eye for eternity : the life of Manning Clark af Mark McKennaDouglas Stewart Prize2012
Only Ever Always af Penni RussonEthel Turner Prize2012
Crow Country af Kate ConstablePatricia Wrightson Prize for Children's Literature2012
Five Bells af Gail JonesPeople's Choice Award2012
The Roving Party af Rohan WilsonUTS Glenda Adams Award for New Writing2012
The English Class af Ouyang YuCommunity Relations Commission Award2011
Malcolm Fraser: The Political Memoirs af Malcolm FraserDouglas Stewart Prize2011
Graffiti Moon af Cath CrowleyEthel Turner Prize2011
Pirate rain af Jennifer MaidenKenneth Slessor Prize for Poetry2011
The hunt for Ned Kelly af Sophie MassonPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2011
Lovesong af Alex MillerPeople's Choice Award2011
Traitor af Stephen DaisleyUTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2011
Sommertid af J. M. CoetzeeChristina Stead Prize for Fiction2010
Leave to remain : a memoir af Abbas El-ZeinCommunity Relations Commission Award2010
Kill Khalid: The Failed Mossad Assassination of Khalid Mishal and the Rise of Hamas af Paul McGeoughDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2010
When the Hipchicks Went to War af Pamela RushbyEthel Turner Prize for Young People's Literature2010
The sonnet according to 'M' af Jordie AlbistonKenneth Slessor Prize for Poetry2010
Krakatoa lighthouse af Allan BailliePatricia Wrightson Prize for Children's Literature2010
The World Beneath af Cate KennedyPeople's Choice Award2010
Macquarie PEN anthology of Australian literature af Nicholas JoseSpecial Award2010
Document Z: A Novel af Andrew CroomeUTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2010
The Good Parents af Joan LondonChristina Stead Prize2009
Tall Man: The Death of Doomadgee af Chloe HooperDouglas Stewart Prize2009
A Brief History of Montmaray af Michelle CooperEthel Turner Prize for Young People's Literature2009
Unfinished Business: Paul Keating's Interrupted Revolution af David LoveGleebooks Prize for Critical Writing2009
Man wolf man af L. K. HoltKenneth Slessor Prize for Poetry2009
The word spy : activity book af Ursula DubosarskyPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2009
En brøkdel af helheden af Steve ToltzPeople's Choice Award2009
The Boat af Nam LeUTS Glenda Adams Award for New Writing2009
Feather Man af Rhyll McMasterUTS Glenda Adams Award for New Writing2009
The Lost Dog af Michelle de KretserChristina Stead Prize2008
Sunrise West af Jacob G. RosenbergCommunity Relations Commission Award2008
Slicing the Silence: Voyaging to Antarctica af Tom GriffithsDouglas Stewart Prize2008
Town af James RoyEthel Turner Prize for Young People's Literature2008
Race and the Crisis of Humanism af Kay AndersonGleebooks Prize for Critical Writing2008
Two kinds of silence af Kathryn LomerKenneth Slessor Prize for Poetry2008
The Peasant Prince af Cunxin LiPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2008
Tyveri af Peter CareyChristina Stead Prize2007
Ankomsten af Shaun TanCommunity Relations Commission Award2007
Things I Didn't Know: A Memoir af Robert HughesDouglas Stewart Prize2007
The Red Shoe af Ursula DubosarskyEthel Turner Prize for Young People's Literature2007
Asbestos House: The Secret History of James Hardie Industries af Gideon HaighGleebooks Prize for Critical Writing2007
Home af Narelle OliverPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2007
Picnic af Fay ZwickyPoetry2007
Swallow the Air af Tara June WinchUTS Glenda Adams Award for New Writing2007
The Secret River af Kate GrenvilleCommunity Relations Commission Award2006
East of Time af Jacob G. RosenbergDouglas Stewart Prize2006
Theodora's gift af Ursula DubosarskyEthel Turner Prize for Young People's Literature2006
Latecomers af Jaya SavigeKenneth Slessor Prize for Poetry2006
In the Monkey Forest af Kierin MeehanPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2006
An accidental terrorist af Steven LangUTS Glenda Adams Award for New Writing2006
The Turning: Stories af Tim WintonChristina Stead Prize2005
A certain maritime incident : the sinking of SIEV X af Tony KevinCommunity Relations Commission Award2005
The idea of home : autobiographical essays af John HughesDouglas Stewart Prize2005
By the River af Steven HerrickEthel Turner Prize for Young People's Literature2005
Smoke encrypted whispers af Samuel Wagan WatsonKenneth Slessor Prize for Poetry2005
Farm kid af Sherryl ClarkPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2005
The Last Ride af Denise YoungUTS Glenda Adams Award for New Writing2005
Shanghai Dancing af Brian CastroChristina Stead Prize2004
Against Paranoid Nationalism: Searching for Hope in a Shrinking Society af Ghassan HageCommunity Relations Commission Award2004
Dancing With Strangers: Europeans and Australians at First Contact af Inga ClendinnenDouglas Stewart Prize2004
Boys Of Blood & Bone af David MetzenthenEthel Turner Prize for Young People's Literature2004
Dear Deliria: New and Selected Poems af Pam BrownKenneth Slessor Prize for Poetry2004
Night Singing (Touch-&-Feel) af Kierin MeehanPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2004
Moral Hazard af Kate JenningsChristina Stead Prize2003
Secrets and Spies af Mara MoustafineCommunity Relations Commission Award2003
Looking for Blackfellas' Point : an Australian history of place af Mark McKennaDouglas Stewart Prize2003
The Messenger af Markus ZusakEthel Turner Prize for Young People's Literature2003
Screens Jets Heaven: New and Selected Poems (Salt Modern Poets) af Jill JonesKenneth Slessor Prize for Poetry2003
Where in the World af Simon FrenchPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2003
The Barrumbi Kids af Leonie NorringtonShortlist2003
Dirt Music af Tim WintonChristina Stead Prize2002
Visits Home : Migration Experiences between Italy and Australia af Loretta BaldassarCommunity Relations Commission Award2002
The Poison Principle: A Memoir of Family Secrets and Literary Poisonings af Gail BellDouglas Stewart Prize2002
Soldier Boy: The True Story of Jim Martin, The Youngest ANZAC af Anthony HillEthel Turner Prize for Young People's Literature2002
The Lovemakers: Saying All the Great Sexy Things af Alan WearneKenneth Slessor Prize for Poetry2002
The Red Tree af Shaun TanPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2002
Conditions of Faith af Alex MillerChristina Stead Prize2001
Craft for a Dry Lake af Kim MahoodDouglas Stewart Prize2001
Feeling Sorry for Celia af Jaclyn MoriartyEthel Turner Prize for Young People's Literature2001
Fox af Margaret WildPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2001
The Salt of Broken Tears af Michael MeehanChristina Stead Prize2000
Rabbit-Proof Fence: The Screenplay (Current Theatre) af Christine OlsenCommunity Relations Commission Award2000
Stravinsky's Lunch af Drusilla ModjeskaDouglas Stewart Prize2000
The Binna Binna Man af Meme McDonaldEthel Turner Prize for Young People's Literature2000
The Spangled Drongo: a verse novel af Steven HerrickPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2000
Mr. Darwin's Shooter af Roger McDonaldChristina Stead Prize1999
Mortal divide : the autobiography of Yiorgos Alexandroglou af George AlexanderCommunity Relations Commission Award1999
H. M. Bark Endeavour af Ray ParkinDouglas Stewart Prize1999
The Divine Wind af Garry DisherEthel Turner Prize for Young People's Literature1999
Ngarrindjeri Wurruwarrin: A World That Is, Was and Will Be af Diane BellGleebooks Prize for Critical Writing1999
Race against time : poems af Lee CataldiKenneth Slessor Prize for Poetry1999
Antonio S and the Mystery of Theodore Guzman af Odo HirschPatricia Wrightson Prize for Children's Literature1999
Weeping for lost Babylon af Eric BeachKenneth Slessor Prize for Poetry1998
The Drowner af Robert DreweChristina Stead Prize1997
The Fiftieth Gate af Mark Raphael BakerCommunity Relations Commission Award1997
The Europeans in Australia : a history af Alan AtkinsonDouglas Stewart Prize1997
The Two Bullies af Junko MorimotoEthel Turner Prize for Young People's Literature1997
Love and Freedom: Professional Women and the Reshaping of Personal Life af Alison MackinnonGleebooks Prize for Critical Writing1997
The Viewfinder af Anthony LawrenceKenneth Slessor Prize for Poetry1997
Leaning Towards Infinity af Sue WoolfeChristina Stead Prize1996
Caravanserai: Journeys Among Australian Muslims (Arab & Islamic Studies) af Hanifa DeenCommunity Relations Commission Award1996
Hunters and Collectors: The Antiquarian Imagination in Australia (Studies in Australian History) af Tom GriffithsDouglas Stewart Prize1996
Johnny Hart's Heroes af David MetzenthenEthel Turner Prize for Young People's Literature1996
Artful Histories: Modern Australian Autobiography af David McCooeyGleebooks Prize for Critical Writing1996
Selected poems af J. S. HarryKenneth Slessor Prize for Poetry1996
Just Like That af Lily BrettChristina Stead Prize1995
The First Book of Samuel af Ursula DubosarskyCommunity Relations Commission Award1995
The Orchard af Drusilla ModjeskaDouglas Stewart Prize1995
Mr Enigmatic af Jenny PausackerEthel Turner Prize for Young People's Literature1995
Volatile Bodies: Toward a Corporeal Feminism af Elizabeth GroszGleebooks Prize for Critical Writing1995
Coming home from the world af Peter BoyleKenneth Slessor Prize for Poetry1995
Seasonal Adjustments af Adib KhanChristina Stead Prize1994
Aphrodite & the Others af Gillian BourasCommunity Relations Commission Award1994
Australias Spies & Their Secrets: Australias Spies and Their Secrets af David McKnightDouglas Stewart Prize1994
The White Guinea Pig af Ursula DubosarskyEthel Turner Prize for Young People's Literature1994
Ghosting William Buckley (WHA poetry) af Barry HillKenneth Slessor Prize for Poetry1994
Remembering Babylon af David MaloufChristina Stead Prize1993
The Crocodile Fury af Beth YahpCommunity Relations Commission Award1993
Robert Menzies' Forgotten People af Judith BrettDouglas Stewart Prize1993
Put your whole self in af Meme McDonaldDouglas Stewart Prize1993
Tjarany Roughtail: The Dreaming of the Roughtail Lizard and Other Stories told by the Kukatja af Gracie GreenEthel Turner Prize for Young People's Literature1993
Translations from the Natural World af Les MurrayKenneth Slessor Prize for Poetry1993
The Death of Napoleon af Simon LeysChristina Stead Prize1992
Inside Outside: Life Between Two Worlds (Imprint Lives) af Andrew RiemerCommunity Relations Commission Award1992
Patrick White: A Life af David MarrDouglas Stewart Prize1992
All in the Blue Unclouded Weather af Robin KleinEthel Turner Prize for Young People's Literature1992
Selected Poems (Imprint poetry) af Elizabeth RiddellKenneth Slessor Prize for Poetry1992
JF was here af Nigel KrauthChristina Stead Prize1991
Jewels and Ashes af Arnold ZableCommunity Relations Commission Award1991
Sitting in af Barry HillDouglas Stewart Prize1991
Poppy af Drusilla ModjeskaDouglas Stewart Prize1991
Strange Objects af Gary CrewEthel Turner Prize for Young People's Literature1991
Winter Baby af Jennifer MaidenKenneth Slessor Prize for Poetry1991
Reaching Tin River af Thea AstleyChristina Stead Prize1990
The Snowy : the people behind the power af Siobhan McHughDouglas Stewart Prize1990
The Blue Chameleon af Katherine ScholesEthel Turner Prize for Young People's Literature1990
The Clean Dark af Robert AdamsonKenneth Slessor Prize for Poetry1990
Broken Words af Helen HodgmanChristina Stead Prize1989
You Take the High Road af Mary K. PershallEthel Turner Prize for Young People's Literature1989
Under Berlin: New Poems 1988 (UQP Poetry) af John TranterKenneth Slessor Prize for Poetry1989
Final Things af John SligoChristina Stead Prize1988
Louisa af Brian MatthewsDouglas Stewart Prize1988
Answers to Brut af Lian HearnEthel Turner Prize for Young People's Literature1988
The Domesticity of Giraffes af Judith BeveridgeKenneth Slessor Prize for Poetry1988
Dreamtime nightmares af Bill RosserCommunity Relations Commission Award1987
The Irish in Australia af Patrick O'FarrellDouglas Stewart Prize1987
A Rabbit named Harris af Nan/Ogden HuntEthel Turner Prize for Young People's Literature1987
Blood and Bone af Philip HodginsKenneth Slessor Prize for Poetry1987
Dancing on Coral af Glenda AdamsSpecial Award1987
Away (Currency Plays) af Michael GowBest Play1986
Postcards from Surfers af Helen GarnerChristina Stead Prize1986
No Snow in December af Maria LewittCommunity Relations Commission Award1986
A Paper Prince af George MunsterDouglas Stewart Prize1986
The Kurnai of Gippsland af Phillip PepperDouglas Stewart Prize1986
The True Story of Spit Macphee af James AldridgeEthel Turner Prize for Young People's Literature1986
Selected poems 1963-1983 af Robert GrayKenneth Slessor Prize for Poetry1986
Milk and Honey af Elizabeth JolleyChristina Stead Prize1985
Oh lucky country af Rosa R. CappielloCommunity Relations Commission Award1985
The moon man : a biography of Nikolai Miklouho-Maclay af E. M. WebsterDouglas Stewart Prize1985
The House That Was Eureka af Nadia WheatleyEthel Turner Prize for Young People's Literature1985
Your shadow: Poems 1980-83 af Kevin HartKenneth Slessor Prize for Poetry1985
Milk: Stories af Beverley FarmerChristina Stead Prize1984
A universe of clowns af Serge LibermanCommunity Relations Commission Award1984
The Archibald Paradox: A Strange Case of Authorship af Sylvia LawsonDouglas Stewart Prize1984
Possum Magic af Mem FoxEthel Turner Prize for Young People's Literature1984
The cure af Peter KocanChristina Stead Prize1983
Faith of Our Fathers af Spiro Bernard ZavosCommunity Relations Commission Award1983
Robert Hawke af Blanche d'AlpugetDouglas Stewart Prize1983
Five Times Dizzy af Nadia WheatleyEthel Turner Prize Special Children's Book1983
Tide Country af Vivian SmithKenneth Slessor Prize for Poetry1983
Who Sank the Boat? af Pamela Allen1983
Bliss af Peter CareyChristina Stead Prize1982
The long farewell af Don CharlwoodCommunity Relations Commission Award1982
Rebels and precursors : the revolutionary years of Australian art af Richard HaeseDouglas Stewart Prize1982
Whistle Up the Chimney af Nan HuntEthel Turner Prize for Young People's Literature1982
Kaddish and other poems af Fay ZwickyKenneth Slessor Prize for Poetry1982
The Only Daughter af Jessica AndersonChristina Stead Prize1981
For the Patriarch af Angelo LoukakisCommunity Relations Commission Award1981
A Fortunate Life af A. B. FaceyDouglas Stewart Prize1981
When the Wind Changed af Ruth ParkEthel Turner Prize for Young People's Literature1981
The Seventh Pebble af Eleanor SpenceEthel Turner Prize Special Children's Book1981
Astral sea : poems af Alan GouldKenneth Slessor Prize for Poetry1981
War Crimes af Peter CareyChristina Stead Prize1980
Australia through Italian eyes : a study of settlers returning from Australia to Italy af Stephanie Lindsay ThompsonCommunity Relations Commission Award1980
Barwick af David MarrDouglas Stewart Prize1980
Mr. Archimedes' Bath af Pamela AllenEthel Turner Prize for Young People's Literature1980
Land of the Rainbow Snake af Catherine BerndtEthel Turner Prize Special Children's Book1980
The man in the honeysuckle : poems af David CampbellKenneth Slessor Prize for Poetry1980
An Imaginary Life af David MaloufChristina Stead Prize1979
A History of Australia, Vol. 4: The Earth Abideth for ever 1851-1888 af Manning ClarkDouglas Stewart Prize1979
John Brown, Rose and the Midnight Cat af Jenny WagnerEthel Turner Prize for Young People's Literature1979
The Dark Bright Water af Patricia WrightsonEthel Turner Prize Special Children's Book1979

Shortlist 271

VærkKategoriÅr
The Sun Walks Down af Fiona McFarlaneChristina Stead Prize for Fiction2024
Prima Facie af Suzie MillerChristina Stead Prize for Fiction2024
The Sitter af Angela O’KeeffeChristina Stead Prize for Fiction2024
Shirley af Ronnie ScottChristina Stead Prize for Fiction2024
The Crying Room af Gretchen ShirmChristina Stead Prize for Fiction2024
Praiseworthy af Alexis WrightChristina Stead Prize for Fiction2024
Childhood af Shannon BurnsDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2024
Ghosts of the Orphanage: A True Story of Murder, a Conspiracy of Silence, and a Search for Justice af Christine KenneallyDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2024
Here be Monsters af Richard KingDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2024
Personal Score af Ellen van NeervenDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2024
The God of No Good af Sita WalkerDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2024
Grace Notes af Karen ComerEthel Turner Prize for Young People's Literature2024
The Quiet and the Loud af Helena FoxEthel Turner Prize for Young People's Literature2024
We Could Be Something af Will KostakisEthel Turner Prize for Young People's Literature2024
We Didn't Think It Through af Gary LonesboroughEthel Turner Prize for Young People's Literature2024
Selfie af Allayne L. WebsterEthel Turner Prize for Young People's Literature2024
Close to the Subject: Selected Works af Daniel BrowningIndigenous Writers Prize2024
She is the Earth af Ali Cobby EckermannIndigenous Writers Prize2024
We Didn't Think It Through af Gary LonesboroughIndigenous Writers Prize2024
Firelight af John MorrisseyIndigenous Writers Prize2024
Personal Score af Ellen van NeervenIndigenous Writers Prize2024
Praiseworthy af Alexis WrightIndigenous Writers Prize2024
Hunger and Predation af Pooja Mittal BiswasKenneth Slessor Prize for Poetry2024
Burn af Callie HartKenneth Slessor Prize for Poetry2024
Non-Essential Work af Omar SakrKenneth Slessor Prize for Poetry2024
Anam af Andre DaoMulticultural NSW Award2024
The Shape of Dust af hamoudalamisseMulticultural NSW Award2024
Stay for Dinner af Sandhya ParappukkaranMulticultural NSW Award2024
God Forgets About the Poor af Peter PolitesMulticultural NSW Award2024
Non-Essential Work af Omar SakrMulticultural NSW Award2024
Songs for the Dead and the Living af Sara M SalehMulticultural NSW Award2024
Leaf-light af Trace BallaPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2024
Picasso and the Greatest Show on Earth af Anna FienbergPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2024
Songlines: The Power and Promise af Margo NealePatricia Wrightson Prize for Children's Literature2024
Paradise Sands: A Story of Enchantment af Levi PinfoldPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2024
Australia: Country of Colour af Jess RacklyeftPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2024
The Raven's SongPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2024
Childhood af Shannon BurnsPeople's Choice Award2024
Ghosts of the Orphanage: A True Story of Murder, a Conspiracy of Silence, and a Search for Justice af Christine KenneallyPeople's Choice Award2024
Here be Monsters af Richard KingPeople's Choice Award2024
The Sun Walks Down af Fiona McFarlanePeople's Choice Award2024
Prima Facie af Suzie MillerPeople's Choice Award2024
Personal Score af Ellen van NeervenPeople's Choice Award2024
The Sitter af Angela O’KeeffePeople's Choice Award2024
Shirley af Ronnie ScottPeople's Choice Award2024
The Crying Room af Gretchen ShirmPeople's Choice Award2024
The God of No Good af Sita WalkerPeople's Choice Award2024
Praiseworthy af Alexis WrightPeople's Choice Award2024
Elegy for an Elephant af abramowitzryanUTS Glenda Adams Award for New Writing2024
the body country af Susie AndersonUTS Glenda Adams Award for New Writing2024
Childhood af Shannon BurnsUTS Glenda Adams Award for New Writing2024
Grace Notes af Karen ComerUTS Glenda Adams Award for New Writing2024
Anam af Andre DaoUTS Glenda Adams Award for New Writing2024
Firelight af John MorrisseyUTS Glenda Adams Award for New Writing2024
The Kindness of Birds af Merlinda BobisChristina Stead Prize for Fiction2022
The Shut Ins af Katherine BrabonChristina Stead Prize for Fiction2022
The Dogs af John HughesChristina Stead Prize for Fiction2022
The Performance af Claire ThomasChristina Stead Prize for Fiction2022
Tiger Daughter af Rebecca LimMulticultural NSW Award2022
A Room Made of Leaves af Kate GrenvilleChristina Stead Prize for Fiction2021
Murmurations af Carol LefevreChristina Stead Prize for Fiction2021
Cherry Beach af Laura McPhee-BrowneChristina Stead Prize for Fiction2021
The Dictionary of Lost Words af Pip WilliamsChristina Stead Prize for Fiction2021
The Weekend af Charlotte WoodChristina Stead Prize for Fiction2021
The Bass Rock af Evie WyldChristina Stead Prize for Fiction2021
Father of the Lost Boys af Yuot A. AlaakDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2021
In the time of the Manaroans af bilbroughmiroDouglas Stewart Prize for Nonfiction2021
Womerah Lane : lives and landscapes af Tom CarmentDouglas Stewart Prize for Nonfiction2021
The Warrior, the Voyager, and the Artist: Three Lives in an Age of Empire af Kate FullagarDouglas Stewart Prize for Nonfiction2021
A Question of Colour: My Journey to Belonging af Patti LeesDouglas Stewart Prize for Nonfiction2021
The Trials of Portnoy: How Penguin Brought Down Australia's Censorship System af Patrick MullinsDouglas Stewart Prize for Nonfiction2021
The F team af Rawah ArjaEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2021
The End of the World Is Bigger than Love af Davina BellEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2021
Ghost Bird af Lisa FullerEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2021
Metal Fish, Falling Snow af Cath MooreEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2021
Where We Begin af Christie NiemanEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2021
Loner af Georgina YoungEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2021
Ask me about the future af Rebecca JessenKenneth Slessor Prize for Poetry2021
Throat af Ellen van NeervenKenneth Slessor Prize for Poetry2021
Change Machine af Jaya SavigeKenneth Slessor Prize for Poetry2021
After Australia af Michael Mohammed Ahmad (Editor)Multicultural NSW Award2021
This Tilting World af Colette FellousMulticultural NSW Award2021
The Coconut Children af Vivian PhamMulticultural NSW Award2021
A Lonely Girl is a Dangerous Thing af Jessie TuMulticultural NSW Award2021
Across the Risen Sea af Bren MacDibblePatricia Wrightson Prize for Children's Literature2021
I Heart The World af Tania McCartneyPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2021
The Grandest Bookshop in the World af Amelia MellorPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2021
Her Perilous Mansion af Sean WilliamsPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2021
The Octopus and I af Erin HortleUTS Glenda Adams Award for New Writing2021
A Couple of Things Before the End: Stories af Sean O'BEIRNEUTS Glenda Adams Award for New Writing2021
Song of the Crocodile af Nardi SimpsonUTS Glenda Adams Award for New Writing2021
The Inland Sea af Madeleine WattsUTS Glenda Adams Award for New Writing2021
The White Girl af Tony BirchChristina Stead Prize for Fiction2020
The Palace of Angels af Mohammed Massoud MorsiChristina Stead Prize for Fiction2020
The Electric Hotel af Dominic SmithChristina Stead Prize for Fiction2020
Exploded view af Carrie TiffanyChristina Stead Prize for Fiction2020
Wolfe Island af Lucy TreloarChristina Stead Prize for Fiction2020
The Seventies: The personal, the political and the making of modern Australia af Michelle ArrowDouglas Stewart Prize for Nonfiction2020
Enchantment of the Long-haired Rat, The af Tim BonyhadyDouglas Stewart Prize for Nonfiction2020
Dr Space Junk vs The Universe: Archaeology and the Future (The MIT Press) af Alice GormanDouglas Stewart Prize for Nonfiction2020
The World Was Whole af Fiona WrightDouglas Stewart Prize for Nonfiction2020
How It Feels to Float af Helena FoxEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2020
The little wave af Pip HarryEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2020
It Sounded Better In My Head af Nina KenwoodEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2020
This Is How We Change the Ending af Vikki WakefieldEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2020
Impossible Music af Sean WilliamsEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2020
Room for a Stranger af Melanie ChengMulticultural NSW Award2020
Growing Up African in Australia af Maxine Beneba ClarkeMulticultural NSW Award2020
White Tears/Brown Scars: How White Feminism Betrays Women of Color af Ruby HamadMulticultural NSW Award2020
Australianama: The South Asian Odyssey af Samia KhatunMulticultural NSW Award2020
The lost arabs af Omar SakrMulticultural NSW Award2020
Alfred's War af Rachel Bin SallehNSW Premier’s Prize for Indigenous writing2020
Too Much Lip af Melissa LucashenkoNSW Premier’s Prize for Indigenous writing2020
Detention af Tristan BancksPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2020
Catch a Falling Star af Meg McKinlayPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2020
Birrarung Wilam: A Story from Aboriginal Australia af Aunty Joy MurphyPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2020
Young Dark Emu: A Truer History af Bruce PascoePatricia Wrightson Prize for Children's Literature2020
Apparently af Joanne BurnsPoetry2020
After The Demolition af Zenobia FrostPoetry2020
Empirical af Lisa GortonPoetry2020
An open book af David MaloufPoetry2020
Lucky Ticket af Joey BuiUTS Glenda Adams Award for New Writing2020
Dolores af Lauren Aimee CurtisUTS Glenda Adams Award for New Writing2020
The House of Youssef af Yumna KassabUTS Glenda Adams Award for New Writing2020
Little Stones af Elizabeth KuiperUTS Glenda Adams Award for New Writing2020
Man out of time af Stephanie BishopChristina Stead Prize for Fiction2019
Boy Swallows Universe af Trent DaltonChristina Stead Prize for Fiction2019
The Everlasting Sunday af Robert LukinsChristina Stead Prize for Fiction2019
Border districts af Gerald MurnaneChristina Stead Prize for Fiction2019
The Shepherd's Hut af Tim WintonChristina Stead Prize for Fiction2019
Saga Land af Richard FidlerDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2019
The Erratics af Vicki Laveau-HarvieDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2019
Axiomatic af Maria TumarkinDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2019
Tracker: Stories of Tracker Tilmouth af Alexis WrightDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2019
Between Us af Clare AtkinsEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2019
Small Spaces af Sarah EpsteinEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2019
I Am Out with Lanterns af Emily GaleEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2019
Stone girl af Eleni HaleEthel Turner Prize for Young Adult's Literature2019
Flames af Robbie ArnottGlenda Adams Award for New Writing2019
Scrublands af Chris HammerGlenda Adams Award for New Writing2019
Pink Mountain on Locust Island af Jamie Marina LauGlenda Adams Award for New Writing2019
The Lucky Galah af Tracy SorensenGlenda Adams Award for New Writing2019
I love poetry af Michael FarrellKenneth Slessor Prize for Poetry2019
Rainforest af Eileen ChongMulticultural NSW Award2019
Home Is Nearby af Magdalena McGuireMulticultural NSW Award2019
Always Another Country af Sisonke MsimangMulticultural NSW Award2019
Miss Ex-Yugoslavia: A Memoir af Sofija StefanovicMulticultural NSW Award2019
Shine Mountain af Julie HuntPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2019
Maya and cat af Caroline MagerlPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2019
Nevermoor: The Trials of Morrigan Crow af Jessica TownsendPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2019
The dog with seven names af Dianne WolferPatricia Wrightson Prize for Children's Literature2019
Common People af Tony BirchChristina Stead Prize2018
Seabirds crying in the harbour dark af Catherine ColeChristina Stead Prize2018
Pulse Points af Jennifer DownChristina Stead Prize2018
The Restorer af Michael SalaChristina Stead Prize2018
Taboo af Kim ScottChristina Stead Prize2018
Victoria: The Queen af Julia BairdDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2018
'A Passion for Exploring New Countries' - Matthew Flinders & George Bass af Josephine BastianDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2018
The Enigmatic Mr Deakin af Judith BrettDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2018
The Green Bell af Paula KeoghDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2018
The Boy Behind the Curtain af Tim WintonDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2018
Finding Eliza : power and colonial storytelling af Larissa BehrendtIndigenous Writers Prize2018
Barbed wire and cherry blossoms af Anita HeissIndigenous Writers Prize2018
The Drover's wife af Leah PurcellIndigenous Writers Prize2018
Vancouver af Nick EarlsChristina Stead Prize2017
Their Brilliant Careers: The Fantastic Lives of Sixteen Extraordinary Australian Writers af Ryan O'NeillChristina Stead Prize2017
Where the light falls af Gretchen ShirmChristina Stead Prize2017
After the Carnage af Tara June WinchChristina Stead Prize2017
The Natural Way of Things af Charlotte WoodChristina Stead Prize2017
The Natural Way of Things af Charlotte WoodChristina Stead Prize for Fiction2017
Everywhere I Look af Helen GarnerDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2017
Talking to my country af Stan GrantDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2017
The Art of Time Travel: Historians and Their Craft af Tom GriffithsDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2017
Avalanche: A Love Story af Julia LeighDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2017
Prince of Darkness: The Untold Story of Jeremiah G. Hamilton, Wall Street's First Black Millionaire af Shane WhiteDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2017
The memory artist af Katherine BrabonGlenda Adams Award for New Writing2017
Dodge Rose (Australian Literature) af Jack CoxGlenda Adams Award for New Writing2017
Our Magic Hour af Jennifer DownGlenda Adams Award for New Writing2017
Portable Curiosities af Julie KohGlenda Adams Award for New Writing2017
The Bonobo's Dream af Rose MulreadyGlenda Adams Award for New Writing2017
Clade af James BradleyChristina Stead Prize2016
A Guide to Berlin af Gail JonesChristina Stead Prize2016
The World without Us af Mireille JuchauChristina Stead Prize2016
Ghost River af Tony BirchChristina Stead Prize for Fiction2016
Clade af James BradleyChristina Stead Prize for Fiction2016
The Life of Houses af Lisa GortonChristina Stead Prize for Fiction2016
A Guide to Berlin af Gail JonesChristina Stead Prize for Fiction2016
The World without Us af Mireille JuchauChristina Stead Prize for Fiction2016
The Nashos' War: Australian National Servicemen and Vietnam af Mark DapinDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2016
One Life: My Mother's Story af Kate GrenvilleDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2016
Across the Seas af Klaus NeumannDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2016
Island Home: A Landscape Memoir af Tim WintonDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2016
Small Acts of Disappearance af Fiona WrightDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2016
Fever of animals af Miles AllinsonGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2016
Relativity af Antonia HayesGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2016
In the Quiet af Eliza Henry-JonesGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2016
When There's Nowhere Else to Run af Murray MiddletonGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2016
Hot Little Hands: Fiction af Abigail UlmanGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2016
Inside my mother af Ali Cobby EckermannIndigenous Writers Prize2016
Dirty Words af Natalie HarkinIndigenous Writers Prize2016
Not Just Black and White af Lesley WilliamsIndigenous Writers Prize2016
Ghost River af Tony BirchIndigenous Writers Prize, Christina Stead Prize2016
Only the Animals: Stories af Ceridwen DoveyChristina Stead Prize for Fiction2015
In Certain Circles af Elizabeth HarrowerChristina Stead Prize for Fiction2015
Golden Boys af Sonya HartnettChristina Stead Prize for Fiction2015
The Golden Age af Joan LondonChristina Stead Prize for Fiction2015
A Million Windows af Gerald MurnaneChristina Stead Prize for Fiction2015
The Europeans in Australia: Volume 3: Nation af Alan AtkinsonDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2015
Citizen Emperor: Napoleon in Power af Philip DwyerDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2015
This House of Grief: The Story of a Murder Trial af Helen GarnerDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2015
The Reef: A Passionate History: The Great Barrier Reef from Captain Cook to Climate Change af Iain McCalmanDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2015
In My Mother's Hands: A Disturbing Memoir of Family Life af Biff WardDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2015
The tribe af Michael Mohammed Ahmad (Editor)Glenda Adams Award for New Writing for Fiction2015
The Strays af Emily BittoGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2015
Foreign Soil af Maxine Beneba ClarkeGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2015
Here Come the Dogs: A Novel af Omar MusaGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2015
Heat and Light (David Unaipon Award Winners Series) af Ellen van NeervenGlenda Adams Award for New Writing for Fiction2015
The Secret Lives of Men af Georgia BlainChristina Stead Prize for Fiction2014
Questions of Travel af Michelle De KretserChristina Stead Prize for Fiction2014
Den smalle vej til det dybe nord : roman af Richard FlanaganChristina Stead Prize for Fiction2014
The Railwayman's Wife: A Novel af Ashley HayChristina Stead Prize for Fiction2014
Game af Trevor ShearstonChristina Stead Prize for Fiction2014
The Swan Book af Alexis WrightChristina Stead Prize for Fiction2014
Stillways: A Memoir af Steve BisleyDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2014
Who killed Dr Bogle & Mrs Chandler? af Peter ButtDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2014
Rendezvous with Destiny: How Franklin D. Roosevelt and Five Extraordinary Men Took America into the War and into the World af Michael FulliloveDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2014
On Warne af Gideon HaighDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2014
Girt: The Unauthorised History of Australia af David HuntDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2014
Boy, Lost af Kristina OlssonDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2014
The Night Guest af Fiona McFarlaneGlenda Adams Award for New Writing2014
Holiday in Cambodia af Laura Jean McKayGlenda Adams Award for New Writing2014
The First Week af Margaret MerrileesGlenda Adams Award for New Writing2014
Letters to the End of Love af Yvette WalkerGlenda Adams Award for New Writing2014
The Mundiad af Justin ClemensKenneth Slessor Prize for Poetry2014
The Stone Garden: Poems from Clare af Diane FaheyKenneth Slessor Prize for Poetry2014
Den smalle vej til det dybe nord : roman af Richard Flanagan2014
The Voyage af Murray BailChristina Stead Prize for Fiction2013
The Daughters of Mars af Thomas KeneallyChristina Stead Prize for Fiction2013
Foal's Bread af Gillian MearsChristina Stead Prize for Fiction2013
Cold Light af Frank MoorhouseChristina Stead Prize for Fiction2013
Mateship With Birds af Carrie TiffanyChristina Stead Prize for Fiction2013
Animal People af Charlotte WoodChristina Stead Prize for Fiction2013
All windows open : and other stories af Hariklia HeristanidisCommunity Relations Commission for Mmulticultural NSWNSW Premier's Literary Awards 2013
Alt hvad jeg er af Anna FunderChristina Stead Prize for Fiction2012
Sarah Thornhill af Kate GrenvilleChristina Stead Prize for Fiction2012
Five Bells af Gail JonesChristina Stead Prize for Fiction2012
The Life af Malcolm KnoxChristina Stead Prize for Fiction2012
That Deadman Dance af Kim ScottChristina Stead Prize for Fiction2012
The Roving Party af Rohan WilsonChristina Stead Prize for Fiction2012
Parrot and Olivier in America af Peter CareyChristina Stead Prize for Fiction2011
Traitor af Stephen DaisleyChristina Stead Prize for Fiction2011
The Piper's Son af Melina MarchettaEthel Turner Prize2011
The Body in the Clouds: A Novel af Ashley HayUTS Glenda Adams Award for New Writing2011
Wanting af Richard FlanaganChristina Stead Prize for Fiction2010
88 lines about 44 women af Steven LangChristina Stead Prize for Fiction2010
Ransom af David MaloufChristina Stead Prize for Fiction2010
Jasper Jones af Craig SilveyChristina Stead Prize for Fiction2010
The Water Dreamers: The Remarkable History of Our Dry Continent af Michael CathcartDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2010
Churchill and Australia af Graham FreudenbergDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2010
Piano Lessons: A Memoir af Anna GoldsworthyDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2010
The Wolf: How One German Raider Terrorized the Allies in the Most Epic Voyage of WWI af Richard GuilliattDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2010
Up from the mission : selected writings af Noel PearsonDouglas Stewart Prize for Non-Fiction2010
John Belushi Is Dead af Kathy CharlesEthel Turner Prize2010
Worldshaker af Richard HarlandEthel Turner Prize2010
Liar af Justine LarbalestierEthel Turner Prize2010
A Small Free Kiss in the Dark af Glenda MillardEthel Turner Prize2010
Vulture's Gate af Kirsty MurrayEthel Turner Prize2010
Aria (UQP Poetry Series) af Sarah Holland-BattKenneth Slessor Prize for Poetry2008
Gilgamesh af Joan LondonChristina Stead Prize for Fiction2002
Candy: A Novel of Love and Addiction af Luke DaviesChristina Stead Prize for Fiction1999
Queen Kat, Carmel & St Jude Get A Life af Maureen McCarthyEthel Turner Prize1996

Nominee 1

Intet stadie 2

Beskrivelser

The NSW Premier's Literary Awards were established by Premier Neville Wran in 1979. They were the first comprehensive awards of their kind in Australia and remain the most comprehensive and best remunerated in the country.

List of Winners (wikipedia) (English, Medlems-skrevet)
Awarded annually as part of the New South Wales Premier's Literary Awards. (English, Medlems-skrevet)
The New South Wales Premier's Literary Awards, also known as the NSW Premier's Literary Awards, were first awarded in 1979. They are among the richest literary awards in Australia. Notable prizes include the Christina Stead Prize for Fiction, the Kenneth Slessor Prize for Poetry, and the Douglas Stewart Prize for Non-Fiction (English, Medlems-skrevet)

Nøgleord

Top medlemmer

thewordygecko (113 værker), shawjonathan (99), winteralli (99), sargesita (90), therebelprince (85), eatsnacksreadbooks (84), anzlitlovers (83), jean-sol (71), lucy.depalma (71), AnnetteFreeman (69), HelenBaker (66), phoebekw (65), judylou (63), harrietlouise (62), Hansford (60), emaestra (56), VirginibusPuerisque (56), TePuruBeach (53), aeclark (52), alo1224 (52), buriedinprint (52), martinh1 (52), craignew (51), crimson-tide (50), dmit131 (50), PaulDalton (50), upancholi (50), Colesa (49), vernaye (49), Faradaydon (48), petergw (48), aabdelrahmanm (47), Janzz (47), Chris-86 (46), lesleynicol (45), mjlivi (45), Robert3167 (44), jeniwren (43), minerva2607 (43), RLNunezKPL (43), tandah (43), apkl4350 (42), Milly72 (42), skullduggery (41), bastbooks (40), Lee-AnneCarton (40), punkinmuffin (40), kday_working (39), MiriamSaunders (39), ogreatwebbo (39), Picola43 (39), mrspenny (38), RobinDawson (38), TamaraReadsBooks (38), telopea (38), bujeya (37), jenmitchell53 (37), Jullou (37), PaulCranswick (37), Sharkell (37), avatiakh (36), cerievans1 (36), polyreaderamy (36), RalphKiel (36), Rivaton (36), SamanthaD-KR (36), words_read (36), Danaesapple (35), georgebexley (35), Irina79 (35), libraryofj (35), littlesquirrel (35), Cfraser (34), GeniAus. (34), Littlehome (34), rdurie (34), TheWasp (34), vermilliongate (34), anniww (33), gimboid13 (33), KimB (33), parramarist (33), stephen99 (33), Geoffr (32), james61 (32), littleread (32), Lynn77 (32), PaperboundPeregrine (32), SueD (32), wookiebender (32), bigship (31), elkiedee (31), emmybee (31), jody12 (31), smm_1964 (31), Carole888 (30), ClarendonLibrary (30), heycart (30), HillaryGail (30), marnie05 (30), pamelad (30), rsa (30), SamQTrust (30), Steven1958 (30), tuppence14 (30), Kaethe (29), Lit.Lover (29), nandadevi (29), pilgrimess (29), StanSmith108 (29), aemoore (28), amandameale (28), Caroline_McElwee (28), driftwords (28), hivetrick (28), JanetWS (28), jarfield (28), koalakt (28), Literarily.Speaking (28), mffowler (28), moonsail42 (28), PennyAnne (28), scm_library (28), dablackwood (27), David_Semaphore (27), davlap (27), jess64au (27), redtedari (27), relah (27), rubyredbooks (27), TSCLibrary (27), ahblake (26), Amzzz (26), Anjreana (26), bookishbill (26), fred_mouse (26), kauders (26), lizaandpaul (26), LizMo (26), pellethepoet (26), Shugsdite (26), whirled (26), whitreidtan (26), AidaDee (25), anxovert (25), arubabookwoman (25), cctesttc1 (25), framji (25), gjky (25), jll1976 (25), merry10 (25), michelestjohn (25), socialpages (25), susanlowry (25), waltonlibrary (25), Cockleshells (24), Elcee (24), fi_wilkes (24), HColquhoun (24), lamars (24), margen (24), MrRory (24), NazarethLibrary (24), nswprc3_4 (24), prengel90 (24), snowyzoe8 (24), SoschaF (24)